Z REGULAMINU KĄPIELISKA

W 1825 r. Jean George Haffner, uznawany za założyciela sopockiego uzdrowiska, stworzył regulamin kąpieliska. Wybraliśmy 10 spośród 25 punktów. Większość, choć brzmi… dziwnie, jest zadziwiająco aktualna! 

Jean George Haffner
Lekarz armii napoleońskiej, który w 1823 r. wydzierżawił od władz pruskich dwie morgi ziemi
i uruchomił na nich pierwszy na gdańskim wybrzeżu Zakład Kąpielowy. Autor regulaminu kąpieliska i książki „Die Seebadeanstalt zu Zoppot bei Danzig”.

 

1. Bez wyraźnego zalecenia lekarza żaden chory nie powinien pozwalać sobie na stosowanie kąpieli morskich. 

3. Najcieplejsze miesiące, od połowy czerwca do końca sierpnia, są najwłaściwsze do korzystania z kąpieli morskich, ponieważ wtedy morze za sprawą ciepłych promieni słonecznych osiąga najwłaściwszą dla wielu temperaturę. 

7. Najlepsza pora do kąpania jest w godzinach przedpołudniowych – albo bardzo wcześnie przed jedzeniem, albo po lekkim śniadaniu i naturalnym wypróżnieniu. W razie potrzeby można je ułatwić za pomocą pastylek rozwalniających, które najlepiej wziąć po południu po zakończonym trawieniu lub wieczorem przed snem. 

8. Nie wolno iść do kąpieli ani zgrzanym przez wysiłek fizyczny, ani pobudzonym po zażyciu napojów wyskokowych, ani bardzo zmęczonym, ani rozchwianym emocjonalnie. 

12. Wchodzenie do morza nie powinno odbywać się ani za płochliwie, ani za szybko. Najlepiej zanurzyć ciało prostopadle zgięciem kolan aż po szyję, na początku tylko przez moment tak zostać, a potem wielokrotnie, w krótkich odstępach czasu, zanurzać się. 

13. Właściwe zanurzenie się, przy czym i głowa powinna znaleźć się pod powierzchnią wody, jest najczęściej pożyteczne. Na początku może to być tylko przez chwilę, potem już na stałe; najlepiej przy tym zatkać sobie uszy watą. 

16. Wskazane jest kąpać się w towarzystwie osoby kompetentnej, która pozostaje w pobliżu. 

19. Po kąpieli wskazany jest spacer przy ładnej pogodzie na świeżym powietrzu, przy złej pogodzie w pokoju, tak długo, aż ciało będzie znowu ogólnie ciepłe. 

20. Dopiero wtedy, kiedy to nastąpi, można zjeść drugie śniadanie, które powinno składać się z pożywnych, lekkostrawnych i nie obciążających żołądka potraw i napojów. 

21. Ustalony tryb życia i maksymalny spokój i pogoda ducha są warunkami, bez których żadna kuracja kąpielowa nie może osiągnąć w pełni swojego celu. Wyczerpująca praca umysłowa, długie siedzenie, nudne korespondowanie, pozbawienie snu poprzez nocne towarzystwo, granie w karty, dużo czasochłonnych wyjazdów, męczące wędrówki piesze zakłócają i niweczą w mniejszym lub większym stopniu pozytywne oddziaływanie kąpieli morskich. 

 

Fotografie Sopotu z lat 20. i 30. XX w. ze zbiorów Muzeum Sopotu