Właściwa diagnoza to podstawa rehabilitacji

Właściwa diagnoza jest podstawą skutecznej rehabilitacji. Jej zasadą jest rozmowa z pacjentem, ale też obserwacja tego, jak stoi, siedzi, idzie – pisze Michał Połom, fizjoterapeuta, technik masażysta, terapeuta manualny, specjalista analizy ruchu i treningu kontroli motorycznej w SOPOTORIUM Medical Resort 

Fizjoterapeuci przeprowadzają diagnostykę funkcjonalną, zbierając dokładny wywiad, analizując, jak wygląda ilość ruchu w danym stawie, jakość tego ruchu oraz w jaki sposób ciało jest obciążane w trakcie czynności, w których pacjent zgłasza objawy. W sytuacji, kiedy pacjent mówi w trakcie wywiadu jedno, a co innego widać w trakcie analizy ruchu, to znaczy, że diagnoza jest niespójna i faktyczne efekty terapii mogą być na początku mizerne. 

Najważniejsza jest współpraca 

Najważniejsza w procesie rehabilitacji jest współpraca z pacjentem – pozwala zrozumieć oczekiwania i pomaga wyjaśnić, co jest możliwe, a co nie. Jako fizjoterapeuta pełnię też rolę edukatora, który odnajduje przyczynę konkretnych dolegliwości. W następstwie, wraz z moimi wskazówkami, pacjent może powoli te dolegliwości likwidować, zaś sam sukces rehabilitacji jest uzależniony od jego zaangażowania. 

Jak poznać, czy trafiliśmy w dobre ręce 

W trakcie pierwszej wizyty, kiedy następuje diagnostyka, nie tylko omawiamy problem, ale szacujemy czas wyjścia z poszczególnych faz. Jeżeli fizjoterapeuta opisuje problem i mówi, jak szacunkowo będą wyglądały zmiany w czasie, gdzie pojawi się ryzyko powstania stanu zapalnego czy bólu, to prawdopodobnie wie co robi i jesteśmy w dobrych rękach. 

ĆWICZENIA Z FIZJOTERAPEUTĄ
Ćwiczenia obejmują najważniejsze grupy mięśniowe i wszystkie stawy. Zachowując ich elastyczność i prawidłową ruchomość, prowadzą do lepszej kondycji oraz do znacznego zmniejszenia dolegliwości bólowych.

 

Terapia manualna a inne zabiegi 

Jako terapeuta manualny wykonuję zabiegi sam na sam z pacjentem. SOPOTORIUM oferuje dodatkowo szereg zabiegów z gamy fizykoterapii, jak prądy, magnetoterapia, inhalacje, tężnia solankowa, sauny i wiele innych. Są komplementarne do zabiegów, które wykonuję i razem wpływają na szybszą regenerację i lepsze samopoczucie. Dzięki temu pacjent jest pozytywnie nastawiony do życia, swoich objawów, procesu rehabilitacji i szybciej zdrowieje. To kwintesencja tego, co proponujemy kuracjuszom. 

Uzupełnienie terapii manualnych 

Absolutnie wyjątkowym uzupełnieniem terapii manualnych jest tężnia. Podczas tygodniowego pobytu, przeprowadza się około 30 zabiegów, które obciążają organizm i człowiek ma prawo czuć się zmęczony. W tężni można odpocząć i zregenerować się w czasie seansów z psychodietetykiem, wyciszyć siebie i swój układ nerwowy.