Wizja świata w cyfrowym obrazie

Relacje zachodzące w obrazowaniu świata i jego wizje oparte na zaawansowanych technologiach rejestracji obrazu – te zagadnienia nurtują autorów prac, które zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej Cyberfoto 2017. W Katowicach będzie można ją oglądać już od 2 sierpnia. Najciekawsze prace poleca Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek jury konkursu.

Cyberfoto to największy tego typu konkurs w Polsce. Promuje fotografię cyfrową jako sztukę o szczególnym ładunku kulturotwórczym. Świetnie pokazuje też możliwości cyfrowej kreacji obrazu fotograficznego – jak w wyróżnionym cyklu Mirosława Iskry ze Stanowej Woli „Przyszłość Przeszłość Teraźniejszość”W kwietniu po raz dwudziesty wybrano najlepsze zdjęcia Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej Cyberfoto 2017. Nadesłano na niego 280 prac 60 autorów, a do wystawy zakwalifikowano 87 prac 36 autorów. Poziom był bardzo wysoki. Honorowe wyróżnienie Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików zdobył cykl Jolanty Krawiec z Bydgoszczy „Dreamland”.

2

Każda edycja konkursu jest inna i zawiera nowatorskie elementy. W tym roku pierwszą nagrodę otrzymała Patrycja Pawęzowska z Będzina za pracę „Zwiastun 1”, a drugą – Magdalena Samborska z Pabianic za „Mitologie domowe”. Trzecia nagroda trafiła do Marzeny Kolarz z Krakowa za cykl „O chorobie. Modlitwa i zdrowie”.

1

Wernisaż wystawy Cyberfoto 2017 odbędzie się 2 sierpnia o godz. 18.30 w galerii Katowice przy ul. św. Jana 10. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 sierpnia w środy, czwartki i piątki w godz. 17.00-20.00.