W krainie fiordów

Zanurzony w promieniach zachodzącego słońca Oslofjord. Edvard Munch, staje na wzgórzu Ekeberg, widzi błękitno-czarny fiord, nad którym zawisły chmury „niczym krew i języki ognia”. Kilka dni później powstaje jeden z najbardziej przejmujących obrazów w historii sztuki, ikona ekspresjonizmu – „Krzyk”. Obraz, który jest emblematem Norwegii – kraju surowego i niepokojąco pięknego.

TEKST I ZDJĘCIA: Małgorzata Kolska

Słynące ze wspaniałego targu z owocami morza, ruchliwe, hanzeatyckie Bergen; bogate nordycką kulturą – śladami Hendrika Ibsena, Edvarda Muncha i Edvarda Griega – Oslo; tętniące studenckim życiem Trondheim – to fantastyczne, warte odwiedzenia miasta. Jednak tym, co czyni Norwegię absolutnie niezwykłym miejscem na podróżniczej mapie jest surowe piękno natury.

zima16norwegia1Lofoty. Z Reinebringen roztacza się widok na Reine i niemal na całą wyspę Moskenesøy.

STOŁOWAĆ SIĘ W KRÓLESTWIE SZTOKFISZA

Położony za kołem podbiegunowym archipelag Lofotów to prawdziwa perła Norwegii. To tu można spacerować białymi piaskami Uttakleiv – najbardziej romantycznej plaży Europy (według „The Times”), spróbować życia norweskiego rybaka, wędkując i mieszkając w tradycyjnej chatce na palach – rorbu czy skosztować specjału norweskiej kuchni – sztokfisza. Podróż po Lofotach to odwiedzanie urokliwych miasteczek – Hennigsvaer – rozmieszczonej na kilku rozrzuconych wysepkach Wenecji Lofotów, słynącej z pysznych cynamonowych bułeczek osady – Å i otoczonego skalistymi górami Reine.

zima16norwegia2Lysefjord. Wejście na Kjeragbolten to wyzwanie. Stąd odlatują, rzucając się w przepaść, uprawiający wingsuit ludzie-wiewiórki.

WSPIĄĆ SIĘ NA AMBONĘ I JĘZYK TROLLA

Norwegia to wymarzone miejsce dla miłośników trekkingu, górskich wędrówek i… ekstremalnej fotografii. Trzy lokalizacje zasługują na szczególną uwagę tych, którzy po raz pierwszy uzbrojeni w buty górskie i aparat odwiedzają kraj wikingów. To: Preikestolen, Kjeragbolten i Trolltunga. Dwie pierwsze destynacje wznoszą się nad malowniczym Jasnym Fiordem, nieopodal stolicy norweskiego przemysłu naftowego – Stavanger. Preikestolen, zwane inaczej Amboną, jest stosunkowo łatwo dostępne. Dotarcie do tej granitowej półki skalnej nad Lysefjordem zajmuje około 1,5 godz. marszu. Więcej wysiłku, doświadczenia i zimnej krwi wymaga wspięcie się na znajdujący się do drugiej stronie fiordu Kjeragbolten – głaz, który zaklinował się ok. 1000 metrów nad przepaścią. Najbardziej wymagające dla piechurów jest zdobycie Trolltunga. Czego jednak nie robi się dla dobrego ujęcia! Wznoszący się 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet Język Trolla został uznany przez „The Huffington Post” jednym z najbardziej przerażających miejsc do zrobienia selfie.

PRZEPŁYNĄĆ NAJWĘŻSZY FIORD ŚWIATA

Fiordy można nie tylko podziwiać z góry. Można je także przepłynąć lub – przewiosłować. Dobrym początkiem przygody z kajakarstwem morskim jest wycieczka wzdłuż najwęższego fiordu świata –Nærøyfjordu. Niesamowite wrażenie na wiosłującym z pewnością zrobi także ozdobiony srebrnymi wodospadami Geirangerfjord. Znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO fiord wart jest przepłynięcia poza sezonem (z uwagi na spory ruch promów utrudniających wiosłowanie).

zima16norwegia4Nærøyfjord, Lofoty czy Wybrzeże Helgeland – tu warto wybrać się kajakiem.

ZOBACZYĆ NORDKAPP I WYPAS RENIFERÓW

Niezwykłe szczęście mają ci, którzy zdołają dotrzeć na północny kraniec kontynentalnej Europy – Nordkapp i spojrzeć w dal. Smagany wiatrem Przylądek Północny często spowity jest chmurami, które uniemożliwiają podziwianie bezkresu Oceanu Atlantyckiego, tworząc niezwykłą atmosferę tego miejsca. Aurę tajemniczości wokół Nordkapp potęguje surowy krajobraz oraz stada reniferów wypasanych tu przez rdzennych mieszkańców tych terenów – Saamów.

zima16norwegia5

Wodospad Mardalsfossen to jeden z dziesięciu najwyższych wodospadów Europy.

Zapisz

Zapisz