Teatr po fińsku

ALA Architects to biuro architektoniczne specjalizujące się w projektowaniu budynków użyteczności publicznej. Ich najważniejsze realizacje to lotniska, teatry, stacje metra i obiekty uniwersyteckie. Architekci łączą funkcjonalność z atrakcyjnymi formami fasad i dachów.

Tekst: Jessica Kufa

Mistrzowie ArchitekturyGościem kolejnego wykładu z cyklu „Mistrzowie Architektury” będzie architekt Juho Grönholm z fińskiego biura ALA Architects. Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. o godz. 18 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Katowicach i Galeria Architektury, a jego kuratorem arch. Wojciech Fudala.

3_arch
Kilden – teatr i sala koncertowa w Kristiansand w Norwegii – został stworzony z myślą o trzech instytucjach: Orkiestrze Symfonicznej Kristiansand, zespole teatralnym Adgar i zespole operowym. Oprócz sal dla 1200 i 700 odwiedzających, zaprojektowano jednopoziomową przestrzeń przeznaczoną do działań artystycznych o nieokreślonej formie. Najważniejszym elementem budynku są elewacje, których kształty podążają za rozwiązaniem funkcji akustycznych. Abstrakcyjna dębowa forma w sposób symboliczny i dosłowny oddziela życie od sztuki, czyniąc z foyer przestrzeń swobodnego przejścia pomiędzy rzeczywistością a artystyczną kreacją.

ALA Architects – biuro obecnie zatrudniające 38 architektów i projektantów wnętrz z czternastu krajów – ma w dorobku wiele ciekawych realizacji m.in. Teatr w Lappeenranta w Finlandii, przebudowę Uniwersytetu Aalto, stację metra Keilaniemi i przebudowę Dipoli Student Centre w Otaniemi. Architekci pracują obecnie nad rozbudową lotniska i głównej biblioteki w Helsinkach, a także budową Ambasady Finlandii w New Delhi.

2_arch
Biuro projektowe z siedzibą w Helsinkach zostało założone przez czterech architektów: Juho Grönholma, Antti Nousjokiego, Janne Teräsvirta i Samuli Woolstona w 2005 roku. Ich współpraca rozpoczęła się rok wcześniej – architekci osiągnęli wówczas sukces, zdobywając pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt teatru i sali koncertowej w Kristiansand w Norwegii.

Materiał powstał we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, organizatorem cyklu spotkań: „Mistrzowie Architektury”. Więcej informacji:  www.sarp.katowice.pl.