Szkoła Pijarów wzorem dla architektów

Budynek Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Bażantowie był głównym bohaterem szkolenia w ramach cyklu „Wzorcowe obiekty edukacyjne” przeznaczonego dla architektów i projektantów

W październiku w hotelu Bażantowo Sport odbyło się szkolenie dla architektów i projektantów w ramach cyklu „Wzorcowe obiekty edukacyjne” organizowanego przez Eduarch. Miejsce szkolenia było nieprzypadkowe, ponieważ cały obiekt Bażantowo Sport oraz Zespołu Szkół Zakonu Pijarów jest do dziś uznawany jako jeden z wzorów uniwersalnej koncepcji łączenia różnych potrzeb człowieka. – To otwarty i przemyślany koncept architektoniczno-urbanistyczny, który daje możliwość szerokiego spektrum doświadczania współczesnej architektury – podkreśla Agnieszka Berens-Dąbrowska z Eduarch.

Jedną z prelegentek szkolenia była Joanna Małecka z Biura Projektowego Małeccy, które zaprojektowało budynki Szkoły Pijarów i Bażantowo Sport. Małecka podkreśliła, że było to dla nich wyjątkowe wyzwanie. – Przygotowując projekt, nie znaleźliśmy w całej Polsce podobnego budynku. „Nasz” łączy bardzo wiele funkcji: squash, tenis, sauny, basen, rehabilitację, halę sportową, fitness, siłownię, bar, restaurację, bowling. Wraz ze szkołą tworzy to jeden organizm – podkreślała architektka.

W trakcie szkolenia była mowa m.in. o akustyce wewnątrz obiektów oświatowych oraz trendach wpływających na sposób projektowania obiektów edukacyjnych w najbliższych latach. Na koniec architekci zwiedzili cały kompleks.