Suma wszystkich doświadczeń

W SOPOTORIUM, jak w soczewce, skupia się suma wszystkich doświadczeń inwestora – spółki Millenium Inwestycje. Firmę wyróżnia odpowiedzialność w kształtowaniu przestrzeni i ośrodków centrotwórczych dla południowych dzielnic Katowic. Sztandarową realizacją dewelopera jest osiedle Bażantowo – miasto w mieście, które oprócz mieszkań i apartamentów dysponuje własnym centrum handlowobiurowym, szkołą, przedszkolem, przychodnią, centrum sportowym, mieszkaniami z serwisem, domem opieki dla osób starszych, a nawet galerią sztuki. Założeniem realizowanego projektu jest wielopokoleniowa integracja, a podstawowym odbiorcą oferty są rodziny, którym infrastruktura osiedla ułatwia życie 

TEKST: Bartłomiej Wnuk
ZDJĘCIA: Archiwum Millenium Inwestycje

Osiedle zajmuje dziś powierzchnię ponad 25 ha i cały czas się rozbudowuje. Spółka Millenium Inwestycje rozpoczęła budowę Bażantowa 20 lat temu. 

Miasto w mieście 

Współcześnie to jedyne osiedle o tak różnorodnej ofercie na mapie Śląska i jedno z nielicznych w Polsce. – Dla wygody mieszkańców zbudowaliśmy centrum handlowe i największe w regionie centrum sportowe; zaaranżowaliśmy obszary zieleni i tereny rekreacyjne. Wszystko to tworzy samodzielny organizm, swoiste „miasto w mieście” – podkreśla Krzysztof Lasoń, prezes zarządu Millenium Inwestycje. 

Markowa architektura 

Architektura Bażantowa jest różnorodna, bo na osiedlu projektowało wiele pracowni, m.in. Małeccy, Konior Studio, Medusa Group, Czora&Czora, Urbi–Projekt oraz ABIS Projket. Autorem projektów wielu budynków jedno- i wielorodzinnych w Bażantowie jest również Ireneusz Wasiewicz, architekt i projektant wnętrz SOPOTORIUM Medical Resort w Sopocie. Dzięki temu oferta mieszkaniowa jest różnorodna, także pod kątem standardu i powierzchni. Podstawą są mieszkania ekonomiczne o podwyższonym standardzie, a uzupełnieniem prawdziwie luksusowe apartamenty o powierzchni przekraczającej nawet 400 m kw. 

 

Inteligentne budynki IQ1 i IQ2
Wszystko blisko 

Centrum Handlowe Bażantowo w pełni zaspokaja codzienne potrzeby mieszkańców osiedla i południowych dzielnic Katowic. Są w nim m.in. delikatesy Carrefour, bank PKO, piekarnia Wygorzele, pralnia EBS, poradnie – Centrum Medyczne Signum z 60 specjalistami oraz Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore oferujące specjalistyczną diagnostykę i terapię dla dzieci i dorosłych, usługi kosmetyczne i fryzjerskie, Centrum Szkoleniowe Dagma, apteka Vitalis, restauracje – tajska Thai-Pan i włoska La Tavola oraz sushi na wynos Hirado Sushi, a także galeria sztuki Dagma Art. Dodatkowo, w najnowszej części Centrum, w budynku CUBE, swoje biura ulokowało wiele firm – m.in. kancelarie prawne, Biuro Bezpieczeństwa DAGMA IT oraz centrum szkoleniowe i studio fotograficzne Dagma Photo należące do najnowocześniejszych w Europie. 

Osiedle Bażantowo widziane z lotu ptaka. Na pierwszym planie Centrum Handlowe Bażantowo

Sport i rekreacja na co dzień 

W centrum osiedla działa tętniący życiem kompleks Bażantowo Sport. Aktywni znajdą w nim m.in. halę tenisową z 3 kortami do tenisa i 4 kortami do gry w squasha, basen, sauny, halę sportową, fitness, rehabilitację Galen oraz spa Sensual Skin Face & Body. Po wysiłku można pójść z przyjaciółmi do restauracji lub miło spędzić wolny czas w Murphy’s Irish Pub & Bowling.

Kompleks Bażantowo Sport. Oprócz bogatej bazy sportowej oferuje miejsca noclegowe w butikowym, kameralnym hotelu

MISTRZOWIE ŚWIATA W BAŻANTOWO SPORT
Reprezentacja Polski w siatkówce trenowała w Bażantowo Sport w czerwcu 2014 r. Trzy miesiące później siatkarze wrócili do Katowic na finałowe mecze Mistrzostw Świata w Spodku. W półfinale zwyciężyli z Niemcami, a w finale z Brazylią i po 40 latach ponownie wywalczyli tytuł mistrza świata dla Polski.

 

Nauka blisko domu 

Collegium Scholarum Piarum, to podstawówka prowadzona przez zakon pijarów, do której na co dzień uczęszcza 320 uczniów, mając do dyspozycji własny basen i halę sportową. Szkoła ma nowocześnie wyposażone pracownie a wyniki nauczania są jednymi z najwyższych w Polsce. W budynku odbywają się także zajęcia organizowane przez szkołę językową, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie działa przedszkole. 

Budynek szkoły Collegium Scholarum Piarum 

 

Tuż obok szkoły działa przedszkole 

Rezydencja dla seniorów 

Opieka nad starszymi ludźmi stała się jednym z największych wyzwań naszych czasów. Próżno szukać w Europie instytucji z takim doświadczeniem w tej dziedzinie jak Diakonia Neuendettelsau, która jeden ze swoich ośrodków – Senior Residence prowadzi na osiedlu Bażantowo. 

Senior Residence – dom opieki dla osób starszych

Wygodne i bezpiecznie mieszkania z serwisem 

W Bażantowie powstała pierwsza w Polsce enklawa mieszkań z serwisem dla osób starszych – Enklawa Kryształowa. Każdy metr przestrzeni zaprojektowano tu z myślą o potrzebach seniorów, którzy są sprawni i samodzielni, ale chcą sobie zapewnić maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Każde mieszkanie jest wyposażone w system przywoławczy połączony z call center działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Za jego pośrednictwem można natychmiast wezwać pomoc medyczną w przypadku problemów ze zdrowiem. Z kolei dzięki recepcji do dyspozycji mieszkańców jest pomoc w drobnych codziennych czynnościach, jak zakupy, sprzątanie czy transport. Na parterze jednego z budynków stworzono salon klubowy, służący rozwojowi życia towarzyskiego, nawiązywaniu nowych relacji i spędzaniu czasu razem. Z kolei ogród zlokalizowany między budynkami jest dobrym miejscem wypoczynku. 

Enklawa Kryształowa – mieszkania z serwisem dla osób starszych