Spotkanie z naturą w nowej części Muzeum Śląskiego

W odnowionej łaźni głównej Muzeum Śląskiego otwarto wystawę „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”. To finał drugiego etapu rewitalizacji obiektu.

Zabytkowy budynek łaźni głównej, wybudowany z początkiem XX wieku i mieszczący wówczas jedną z pierwszych łaźni łańcuszkowych na Górnym Śląsku, znajduje się na wzniesieniu na północ od głównego wejścia do Muzeum Śląskiego, w sąsiedztwie maszynowni szybu „Warszawa I”. Drugi etap rewitalizacji objął również budynek stolarni oraz zagospodarowanie terenu, na którym znajdzie się m.in. naziemny parking dla autokarów.

Realizacja projektu pozwoliła na utworzenie ponad 2,2 tys. mkw. nowej powierzchni użytkowej w budynkach oraz zagospodarowanie terenu o powierzchni 1,25 ha.W łaźni jako pierwsza jest prezentowana wystawa „Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”, która nakłania do dyskusji na temat nieustannego wzajemnego wpływu człowieka i świata flory. Można ją oglądać do 11 marca 2018 r. – Zaczynamy od wystawy, która nawiązuje do tradycji Muzeum, gdzie przed wojną funkcjonował Dział Przyrody Ożywionej i Nieożywionej, oraz sięga do prehistorii naszego regionu – tłumaczy Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.