Sopot na zdrowie

Urokliwy nadbałtycki kurort zachęca do przyjazdu nie tylko ze względu na szerokie piaszczyste plaże i najdłuższe drewniane molo w Europie, ale również z uwagi na swoje walory kuracyjne

TEKST: Jacek Piwkowski

O tym, że Sopot jest idealnym miejscem, by zadbać o swoje zdrowie, wiadomo od co najmniej 200 lat.

Kurort z tradycją

W 1819 roku w małej rybackiej wiosce, składającej się z kilku glinianych chat, powstał pierwszy Warmbad, czyli zakład kąpielowy. Wyposażony był w dwie drewniane wanny, do których wodę morską donoszono wiadrami, a następnie podgrzewano. Z leczniczych kąpieli chętnie korzystali mieszczanie z pobliskiego Gdańska. Popularność Sopotu szybko rosła, a wraz z nią w kolejnych latach powstawały nowe obiekty kuracyjne m.in. Kurhaus, czyli dom zdrojowy, zbudowany z inicjatywy Jeana Georga Haffnera, francuskiego lekarza uchodzącego za założyciela nadmorskiego kurortu.

OTWARCIE WIOSNĄ 2020 R.
SOPOTORIUM Medical Resort przyjmie pierwszych gości wiosną 2020 roku. Baza zabiegowa w zakresie balneoterapii będzie wykorzystywała sopocką solankę. Kuracjusze wypoczywający w SOPOTORIUM, mieszkańcy i goście Sopotu, będą mogli korzystać m.in. z hydroterapii, fizjoterapii, fizykoterapii, fitoterapii i porad dietetyka. Obiekt będzie specjalizował się w profilaktyce i leczeniu narządu ruchu, układu krążenia (nadciśnienia), górnych dróg oddechowych, obciążeń cywilizacyjnych, optymalizacji masy ciała, zaburzeń endokrynologicznych i alergologicznych. Nad holistycznym podejściem do kuracjuszy będzie czuwał wyspecjalizowany zespół terapeutyczny składający się z lekarzy, rehabilitantów, dietetyka i psychologa.

 

Czyste powietrze i lecznicze wody

Miasto do dziś zachowało swoje uzdrowiskowe cechy. Współczesny Sopot należy do liderów rankingów czystości powietrza. Tym zdecydowanie wyróżnia się wśród polskich uzdrowisk, które w większości zlokalizowane są w regionach, gdzie zwłaszcza w okresie zimowym, jakość powietrza jest fatalna. A w Sopocie powietrze nie dość, że wyjątkowo czyste, to jeszcze wzbogacone dobroczynnym jodowym aerozolem. W XX wieku oferta kuracyjna miasta wzbogaciła się o Zdrój św. Wojciecha, z którego wydobywana jest solanka bromkowa o unikalnych leczniczych właściwościach – zwłaszcza w odniesieniu do chorób reumatycznych i dolegliwości skórnych.

Nowa kuracyjna jakość

Z tego źródła solankę czerpać będzie również SOPOTORIUM Medical Resort, najnowszy projekt spółki Millenium Inwestycje, twórcy unikalnego Osiedla Bażantowo w Katowicach i właściciela największego na Śląsku centrum sportowego z zakładem rehabilitacji. SOPOTORIUM ma ambicję nawiązać do najlepszych tradycji sopockich zakładów balneologicznych.

REALNA POPRAWA STANU ZDROWIA W KOMFORTOWYCH WARUNKACH
Mówi Lucjan Lewandowski, dyrektor SOPOTORIUM Medical Resort

Chcemy zerwać ze stereotypem pobytu kuracyjnego w siermiężnych warunkach sanatoryjnych molochów, ale nie zamierzamy też być luksusowym hotelem z paraleczniczą ofertą. Nasi goście będą mieli możliwość realnie poprawić stan zdrowia i kondycję psychofizyczną w wielospecjalistycznej, nowoczesnej bazie zabiegowej z komfortowym zapleczem noclegowym w standardzie czterogwiazdkowego hotelu. W przyjaznej atmosferze kuracjusze będą otoczeni opieką najlepszych specjalistów z zakresu balneologii i fizjoterapii. A to wszystko zaledwie kilka kroków od plaży, w bezpośrednim sąsiedztwie sopockich błoni. To zupełnie nowa jakość w sektorze turystyki medycznej i kuracyjnej w Polsce.