SOPOT na weekend

City breaks to popularne w ostatnich latach, krótkie, zazwyczaj weekendowe wypady do miast. Jeśli jeszcze tego nie próbowaliście, zacznijcie od Sopotu. Podpowiadamy, jak zaplanować ten czas na „Riwierze Północy”

Dzień pierwszy – PIĄTEK

Wieczorny spacer po plaży (2 godz.) 

Wizytę w Sopocie zacznij od spaceru brzegiem morza. Wzdłuż rozciągającej się na długości ponad 4,5 km sopockiej plaży usytuowanych jest wiele barów i restauracji. Z pewnością Twój wzrok przykuje sylwetka stojącego tuż przy plaży Grand Hotelu, który olśniewa swoją dostojnością. Ten zbudowany w 1927 r. hotel gościł w swoich wnętrzach setki najznamienitszych postaci ze świata kultury, polityki i nauki. Wśród tych, których najczęściej się wspomina byli Marlena Dietrich, Charles de Gaulle, Greta Garbo i Jan Kiepura.

 

Dzień drugi – SOBOTA

Aktywny wypoczynek (4 godz.) 

Fanom aktywnego spędzania czasu polecamy rozpoczęcie dnia od jogi na plaży lub nordic walkingu. Można ćwiczyć samodzielnie lub skorzystać z zajęć w grupach zorganizowanych. Po takiej dawce pozytywnej energii zapraszamy do aktywności na wodzie. Do wyboru są m.in. żagle, windsurfing, katamarany, deski SUP, surfing, łodzie wiosłowe, skimboard czy motorówki. 

LUB

Kultura i historia miasta (4 godz.) 

Jeśli wolisz spędzać czas na zwiedzaniu, zacznij od wizyty w Skansenie Archeologicznym Grodzisko. Ten urokliwy Skansen, czyli muzeum na wolnym powietrzu, położony jest w malowniczej scenerii bujnej zieleni i szumiących strumyków. Grodzisko to pozostałość po istniejącym od VIII do X w. grodzie. Organizowane są tam festyny i spotkania edukacyjne, promujące historię i zabytki kultury wczesnośredniowiecznych Pomorzan. Kierując się w stronę morza, dotrzesz do Parku Północnego, w którym znajduje się posąg Jana Jerzego Haffnera – założyciela sopockiego uzdrowiska. Tuż przy molo napotkasz budynek Domu Zdrojowego, gdzie mieści się m.in. Państwowa Galeria Sztuki. Nieopodal Galerii znajduje się wysoka na 30 m latarnia morska. Warto na nią wejść, by zobaczyć niesamowity widok na Sopot i Zatokę Gdańską. 

Popołudnie z naturą (2 godz.) 

Spacer po sopockich lasach to doskonała forma spędzania czasu na świeżym powietrzu – tereny zielone w Sopocie zajmują ponad 60 proc. powierzchni miasta. Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się jeden z symboli Sopotu – Opera Leśna. 

Dzień trzeci – NIEDZIELA

Centrum miasta (2 godz.)

W niedzielę zapraszamy na spacer słynnym “Monciakiem”, czyli zamkniętą dla ruchu samochodowego ulicą Bohaterów Monte Cassino, biegnącą prosto do molo. To urokliwa ulica z malowniczymi kamieniczkami, butikami i restauracjami. Z sopockiego deptaka warto skręcić w ulicę Czyżewskiego, gdzie znajduje się jeden z najstarszych budynków Sopotu – Dworek Sierakowskich a w nim niewielka galeria. Kierując się w dół deptakiem, mijamy Krzywy Domek, będący jednym z najczęściej fotografowanych symboli miasta. 

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO SOPOTU

POCIĄGIEM
Przyjazd pociągiem do Sopotu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dworzec PKP zlokalizowany jest w samym centrum miasta, przy którym zatrzymują się wszystkie dalekobieżne pociągi. Dworzec posiada dwa perony, z których odjeżdżają pociągi dalekobieżne oraz Szybka Kolej Miejska (SKM). Pociągi z toru pierwszego odjeżdżają w kierunku Gdyni Głównej, a z toru drugiego w kierunku Gdańska Głównego. Z drugiego peronu odjeżdżają SKM-ki również w obu kierunkach. Kasy biletowe znajdują się w budynku dworca, na którym mieszczą się także przechowalnia bagażu, toaleta, punkty gastronomiczne i handlowe.

SAMOCHODEM
Do Sopotu można wygodnie dojechać samochodem. Połączenie z Obwodnicą Trójmiasta pozwala na sprawny dojazd z autostrady A1. W Sopocie jest wiele parkingów, jednakże w sezonie letnim, możemy mieć spory problem z zaparkowaniem swojego auta. W takiej sytuacji, warto skorzystać z Eko Parkingu znajdującego się przy Ergo Arenie. Do centrum dojeżdżają z niego meleksy kursujące co 20 minut. Eko Parking jest bezpłatny oraz całodobowy.

SAMOLOTEM
Samolotem dotrzemy do Trójmiasta z Warszawy, Krakowa i Rzeszowa. Port lotniczy zlokalizowany jest w Gdańsku – 20 km od centrum Sopotu. Z lotniska do miasta, można w łatwy sposób dojechać autobusem lub pociągiem.