Solanka – sopocka woda do zadań specjalnych

O zbawiennych właściwościach sopockiej solanki mówi lek. med. Barbara Gierak-Pilarczyk, internista i reumatolog, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego 

BARBARA GIERAK-PILARCZYK
Internista i reumatolog, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego, była wiceprezydent Sopotu (w latach 1994-1998), wieloletnia radna miejska, promotorka sopockiej solanki, a przede wszystkim kontynuatorka myśli i dzieła dr Jadwigi Titz-Kosko, z której inicjatywy powstało PCR.

Solanka – sopocka woda do zadań specjalnych to potężny sprzymierzeniec naszego zdrowia. Oddziałuje na cały organizm, dając nieocenione wsparcie w leczeniu chorób skóry, jest znakomitym lekarstwem na wszelkiego typu zmiany zwyrodnieniowe, leczy złogi w drogach żółciowych, płucze przewód pokarmowy i reguluje pracę jelit. W Sopocie solanka wypływa samoczynnie ze Zdroju św. Wojciecha z głębokości 800 m. To 4,2-proc. solanka bromkowo-jodkowa, zawierająca również duże ilości potasu, magnezu i jodu. 

Odwiert studni solankowej w Sopocie wykonano w 1973 r. Dziś jest dostępna w fontannie przed Zakładem Balneologicznym i w grzybku inhalacyjnym w Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich w postaci nierozcieńczonej (4,2 proc.), a także w Pijalni Wód Solankowych w Domu Zdrojowym w postaci rozcieńczonej. 

Odkrywka solanki ze Zdroju św. Wojciecha w Pomorskim Centrum Reumatologicznym 

Razem z czystym sopockim powietrzem solanka stanowi znakomitą bazę dla sopockich kuracjuszy. To cudowny lek na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, ale ważne, żeby kurację stosować w fazie remisji, a nie w fazie ostrej choroby. Pomaga na astmę, nawracające zapalenie zatok. Łagodzi nerwobóle, łagodzi stresy i nerwice. Rozgrzewa i rozluźnia mięśnie, więc ma też zastosowanie w leczeniu urazów sportowych. Zwykła kąpiel wysusza skórę. Kąpiel w solance sprawia, że skóra jest gładka, jedwabista, piękna. 

Trzeba jednak pamiętać, aby rozważnie zażywać kąpieli solankowych. To terapia, która rozgrzewa całe działo, więc trzeba po niej odpocząć. Z tych samych powodów, z zabiegów nie powinny korzystać osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca. 

Korytarz w Pomorskim Centrum Reumatologicznym