Skuteczna terapia i komfortowy wypoczynek

O unikatowości prowadzonych terapii rozmawiamy z Elżbietą Strocen z Medical Center w SOPOTORIUM Medical Resort 

ROZMAWIA: Paweł Szałankiewicz
ZDJĘCIA: Archiwum SOPOTORIUM i Bartłomiej Zylla 

Elżbieta Strocen
Absolwentka fizjoterapii na AWFiS w Gdańsku, w latach 2016-2019 asystent badawczo-dydaktyczny na tej uczelni, pracowała jako fizjoterapeutka m.in. w Sanatorium MSW w Sopocie.

PLACE: Co wyróżnia SOPOTORIUM na tle innych obiektów tego typu? 

Elżbieta Strocen: To przede wszystkim połączenie fizjoterapii z poradą dietetyczną i psychologiczną. Specjaliści tworzący nasz zespół terapeutyczny ściśle ze sobą współpracują, bo tylko takie – holistyczne podejście do zdrowia daje gwarancję szybkiej regeneracji. Kolejną unikalną cechą naszego ośrodka jest prowadzenie diagnostyki fizjoterapeutycznej kuracjuszy w ramach turnusu rehabilitacyjnego w celu dokładnego ustalenia ewentualnych dysfunkcji czy deficytów. Diagnostykę prowadzimy m.in. przy użyciu nowoczesnej platformy dynamograficznej. Również pozostały sprzęt medyczny wykorzystywany w SOPOTORIUM to urządzenia najwyższej jakości i najnowszych generacji. W swojej pracy stosujemy m.in. kriokomorę, falę uderzeniową, laser wysokoenergetyczny i wiele innych. Efekty naszych terapii są mierzalne. 


FILOZOFIA SOPOTORIUM
Żyjesz w zawrotnym tempie? Towarzyszy Ci stres, odczuwasz ciągłe napięcie, a może doskwierają dysfunkcje organizmu? Zapraszamy do SOPOTORIUM – miejsca stworzonego z myślą o tych, którzy chcą zadbać o siebie z pomocą natury, aktywności i zdrowej diety. Dzięki holistycznemu podejściu poprawiamy jakość życia gości, którzy wyjeżdżają od nas z poczuciem równowagi ciała i ducha.

A czy samo prowadzenie terapii może być uciążliwe dla kuracjuszy? 

W żadnym wypadku! Łącząc wszystkie nasze zabiegi, od osteopatii po balneologię i kuracje w tężni z panią psycholog, oddziałujemy nie tylko na ciało, ale również na psychikę. Kuracjusz jest zaopiekowany pod każdym aspektem, otrzymuje od nas bodźce nie tylko wpływające pozytywnie na ciało, ale też psychoterapeutyczne, dzięki czemu trakcie pobytu może się zrelaksować, odprężyć i wyciszyć. 

Kuracjusze wyjeżdżają zdrowsi? 

Zdecydowanie zdrowsi, ale trzeba pamiętać, że może dojść do tzw. odczynu uzdrowiskowego, czyli przedawkowania zabiegami. Dlatego zwracamy uwagę kuracjuszom, że jeśli czują zmęczenie zabiegami, to zawsze możemy coś zmienić i dostosować do ich potrzeb. Chcemy, aby nasze zabiegi pomagały, a nie męczyły. 

Co jeszcze stanowi o unikatowości SOPOTORIUM? 

Kąpiele kwasowęglowe – suche i mokre. Zwłaszcza przy kąpieli suchej mamy możliwość wtłoczenia gazu nie tylko do kończyn dolnych, jak to bywa w innych ośrodkach, ale aż do samej szyi. To szczególnie ważne w przypadku tych pacjentów, którzy nie mogą korzystać z kąpieli kwasowęglowej mokrej, która mocniej obciąża organizm. Korzystamy również z pola magnetycznego. Wyróżnia nas to, że w przeciwieństwie do innych ośrodków leczenie polem magnetycznym trwa u nas 25 minut. W innych ośrodkach to 10-15 minut, a nasza praktyka pokazuje, że te 25 minut zdecydowanie lepiej oddziałuje na pacjentów. 

W BASENIE SOLANKOWYM
Ćwiczenia w basenie solankowym są świetnym sposobem na pozbycie się kilku kilogramów. Bogata w minerały woda solankowa pomaga w oczyszczeniu, regeneracji i odnowieniu struktury skóry, dla której jest w pełni bezpieczna.

A solanka? Ta stosowana podczas zabiegów w SOPOTORIUM ma najwyższe stężenie w Sopocie. 

Solanka, którą wykorzystujemy w obiekcie pochodzi z tego samego Zdroju św. Wojciecha, z którego czerpią ją inne obiekty i ma stężenie 4,2 proc. Jednakże solankę do zabiegu trzeba podgrzać do temperatury 37-38 st. C. Właśnie podczas tego procesu inne obiekty rozcieńczają solankę do stężenia 1,5-2 proc. ciepłą wodą gospodarczą. Dzięki specjalnym podgrzewaczom, my podgrzewamy solankę bezpośrednio i zachowujemy oryginalne stężenie. To ważne, ponieważ im wyższe stężenie solanki, tym bardziej bodźcowo możemy wpłynąć na jednostki chorobowe – zadziałać przeciwbólowo i przeciwzapalnie na wszystkie choroby reumatoidalne, zwyrodnieniowe, bóle mięśniowe czy stawowe. Solanka doskonale wpływa na problemy skórne, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę. Skóra po zabiegu jest gładka i aksamitna. Działa również dobrze przy obturacyjnej chorobie płuc. No i najważniejsze – relaksuje, wycisza. 


NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Ruch wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną każdego człowieka. Ćwiczenia odbywają się w pięknych okolicznościach natury oraz na siłowni zewnętrznej usytuowanej na Sopockich Błoniach.

PILATES
System ćwiczeń specjalnie dla osób, które narzekają na bóle kręgosłupa oraz prowadzą stresujący tryb życia. Pilates wzmacnia, a jednocześnie rozciąga mięśnie, dzięki czemu poprawia elastyczność całego ciała.

JOGA
Joga łączy w sobie trening ciała i ducha. Ta forma aktywności przynosi wiele korzyści – m.in. uspokaja ciało i umysł, pozwala wsłuchać się w swój organizm, relaksuje, poprawia sprawność ruchową oraz wzmacnia mięśnie.

NORDIC WALKING
Nordic walking to rodzaj szybkiego marszu, do którego wykorzystywane są specjalne kijki. Ten rodzaj aktywności angażuje blisko 90 proc. wszystkich mięśni, co prowadzi do wzmocnienia całej sylwetki.

Co dla skóry i nie tylko SOPOTORIUM proponuje kuracjuszom w zakresie fizyko- i fizjoterapii? 

Z elektroterapii posiadamy pełną gamę prądów między innymi: galwanizację, jonoforezję, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, prądy TENS, mikroprądy, prądy Kotza, elektrostymulacje jedno- i dwubiegunowe; zrobimy nawet krzywą IT jeśli jest taka potrzeba. Z kolei z zakresu światłolecznictwa dysponujemy laserem wysokoenergetycznym i lampą Sollux. Z termoterapii posiadamy kriokomorę ogólnoustrojową, która wpływa na cały organizm, z kolei miejscowo polecamy rękawy chłodzące, które możemy stosować na stawy kolanowe, łokciowe i biodrowe. Posiadamy również falę uderzeniową, która nie tylko bardzo szybko uśmierza dolegliwości bólowe, ale doskonale sprawdza się w fizjoestetyce. Dzięki zastosowaniu fali uderzeniowej zmniejszamy cellulit, poprawiamy strukturę skóry, ujędrniając ją i wpływając na poprawę kolagenu. W ofercie fizjoestetyki posadamy pakiet, gdzie wykorzystujemy do tego wspomnianą falę uderzeniową, stymulację prądami Kotza oraz masaż limfatyczny boa. Połączenie tego wszystkiego w terapii skojarzonej powoduje, że efekty ujędrnienia, podniesienia pośladków czy zniwelowania niechcianego brzuszka są zdecydowanie szybsze. 

PRĄDY INTERFERENCYJNE
Zabieg prądami interferencyjnymi jest świetny w przypadku bólów stawów i przewlekłych stanów bólowych. To prąd, który nie działa powierzchownie, ale stricte wewnątrz tkanek. SOPOTORIUM posiada interferencję jedno- i dwukanałową. Jednokanałowa wnika bardzo głęboko w staw. Na przykład w przypadku cieśni nadgarstka, interferencja niweluje obrzęk i działa przeciwbólowo. Interferencję wykonuje się przyssawkami wacum, które działają na zasadzie masażu – podciągają i rozluźniają skórę, powodując lepsze ukrwienie, przez co prąd może wnikać głębiej. Działanie przeciwbólowe jest wówczas o wiele szybsze.

Wszystkie te zabiegi wykupuje się pojedynczo czy są podzielone na pakiety? 

Pakiety dzielą się na te dla gości SOPOTORIUM i kuracjuszy spoza obiektu. Jeśli chodzi o pakiety dla gości, to są ściśle dostosowane do jednostki chorobowej i potrzeb. Na przykład wykupując pakiet „zdrowy kręgosłup” pacjent otrzymuje lecznicze masaże, trzy terapie indywidualne z fizjoterapeutą wykorzystującym terapię manualną albo ćwiczenia indywidualne. Do dyspozycji ma również balneologię, w tym kąpiel solankową, okłady borowinowe czy kąpiele w zawiesinie borowinowej. Jeśli ma ku temu jakieś przeciwwskazania, to zastępujemy je innymi zabiegami: hydromasażami i fizykoterapią (falą uderzeniową czy laserem wysokoenergetycznym). Dla osób z zewnątrz mamy standardową ofertę, w ramach której można skorzystać z 4 zabiegów dziennie z zakresu fizykoterapii, balneologii, masaży. 

KRIOKOMORA
Kriokomora działa nie tylko leczniczo, ale również beauty. Zalecana jest przy chorobach zwyrodnieniowych, reumatologicznych, bólach mięśniowych i stawowych, nadpobudliwości nerwowej i nerwowo-mięśniowej. Działa również silnie przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco. Do tego świetnie wpływa na skórę – po zabiegu jest lepiej ukrwiona, gładsza, przyjemniejsza, pozbawiona cellulitu. Przede wszystkim jednak kriokomora służy świetnie odnowie biologicznej. Przyspiesza proces odnowy, układ immunologiczny zaczyna zupełnie inaczej pracować. Jesteśmy zdrowsi, jędrniejsi, weselsi i mniej zestresowani.

 

Za prekursora przyrodolecznictwa i medycyny holistycznej uznawany jest Sebastian Kneipp. Jak SOPOTORIUM nawiązuje do jego koncepcji? 

Obecnie wiodące ośrodki z segmentu medical spa, szczególnie działające na rynku niemieckojęzycznym, szczycą się stosowaniem metody Kneippa, legitymując się stosownymi certyfikatami. W naszym przypadku, mówiąc o metodzie Kneippa, nie zakładamy kopiowania zabiegów z minionej epoki, a jedynie chcemy wykorzystać holistyczne podejście do profilaktyki, rehabilitacji i higieny życia. Jedocześnie udowadniamy, że dbanie o zdrowie nie musi się wiązać z wyrzeczeniem czy wysiłkiem. Dbamy, aby pobyt u nas był połączeniem skutecznej terapii z komfortowym wypoczynkiem. 

ŚCIEŻKA KNEIPPA
Ścieżka Kneippa to kąpiel w wodzie o temperaturze 40-50 st. C i 16 st. C. Brodzenie stopami naprzemiennie w takiej wodzie pobudza układ immunologiczny, poprawia układ krążenia, poprawia wentylację płuc i cudownie wpływa na bóle migrenowe.

Mapa Medical Center