Siły ubywa, ale chęci nigdy

Z natury optymistka, wszędzie widzi dobro, a szczególnie w ludziach. Anna Markiewicz ma 64 lata, ale aktywnego życia pozazdrościłby jej niejeden 20-latek. Podróżuje, uprawia sport (w tym sporty ekstremalne!), a w chwilach odpoczynku pisze. Jak sama mówi – siły ubywa, ale chęci nigdy

TEKST: Krzysztof Kustrzępa
ZDJĘCIA: Paweł Szałankiewicz

Anna Markiewicz mieszka w Enklawie Kryształowej w Bażantowie razem ze swoją 89-letnią mamą. Z wizytą często wpada córka – Alina, dziennikarka i podróżniczka, której zdjęcie znalazło się na okładce PLACE’a z 2015 r. My umawiamy się w salonie klubowym, w którym powstają kolejne karty kroniki tego miejsca.

Zawsze jest coś do opisania

Jeszcze przed emeryturą, Anna Markiewicz hobbystycznie pisywała opowiadania do konkursów organizowanych przez czasopisma (z sukcesami!). Po zakończeniu kariery zawodowej, zabrała się za większe formy. Z miłości do zwierząt napisała książkę, której głównym bohaterem jest ukochany pies. Z miłości do życia – historię o tym jak pomimo wieku utrzymać młodość i jak sprawić by jesień życia pozostała pogodna i radosna. Przeprowadziła także i zapisała wiele rozmów, m.in. z Ewą Błaszczyk, Karolem Strasburgerem, Szymonem Majewskim, czy Markiem Kondratem. Wszystkich poznała w Podlesicach, w ulubionym domu córki i jednym z tych miejsc, w których bywa regularnie.

Podróżować to żyć

Kolejną wielką pasją pani Anny są podróże. Razem z córką zdobywała Himalaje dochodząc na wysokość ponad 5 tys. m n.p.m., a w Dolomitach uprawiała canyoning, schodząc w dół rzeki po skałach. Uwielbia też jazdę na nartach. Jej córka najbardziej lubi wakacje z mamą, bo jak mówi: „mama niczego się nie boi”. Czego nie zaproponuje – mama idzie w to w ciemno.

ENKLAWA KRYSZTAŁOWA

Enklawa Kryształowa to miesz
kania dla seniorów. Budynki Enklawy są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Każdy z mieszkańców jest właścicielem swojego mieszkania i sam decyduje o wszystkich swoich sprawach, dysponując czasem według własnego uznania. Kryształowa zapewnia pełną prywatność i samodzielność, a udogodnienia i serwis podwyższają komfort życia.