Sezon na Sopot trwa cały rok

Największy ruch turystyczny przypada na okres od maja do września, ale sezon na Sopot trwa cały rok. Przeczytaj, czego spodziewać się po mieście w poszczególnych porach roku 

WIOSNA
Na termometrach średnio od 2 do 15 st. C – to sopocka wiosna. Co prawda w maju i czerwcu zdarzają się dni z temperaturą przekraczającą 20 st. C, ale na co dzień, żeby się solidnie rozgrzać, trzeba zaplanować czas aktywnie. Przyroda, która budzi się do życia po zimie to znakomite tło dla zabiegów na bazie sopockiej solanki. 1 maja to tradycyjnie początek sezonu, kiedy rośnie ruch turystyczny, a wraz z nim ceny noclegów. Natomiast koniec maja, to początek serii imprez w mieście i m.in. okazja do zobaczenia najstarszych tyczkarskich zawodów rozgrywanych poza stadionem – „Tyczki na Molo”. To także termin pierwszej w sezonie dużej i medialnej imprezy w sopockim amfiteatrze pod nazwą „Sopot SuperHit Festiwal”.

LATO
Nie na darmo Sopot nosi miano „letniej stolicy Polski”. Okres od czerwca do sierpnia wiąże się z największą ilością opadów w ciągu roku, ale rekompensują ją stosunkowo ciepłe wody Zatoki Gdańskiej i temperatura powietrza przekraczająca nawet 25 st. C (choć miesięczna średnia nie prezentuje się już tak spektakularnie; jest na poziomie 16 st. C). To czas, kiedy trudno przecisnąć się przez ul. Bohaterów Monte Cassino – popularny „Monciak”, Plac Zdrojowy i nadmorską promenadę. Ceny noclegów w Sopocie osiągają apogeum, ale w zamian za to można cieszyć się m.in. największą w roku liczbą wydarzeń. Wystarczy wymienić: Sopot Festival, Literacki Sopot, Kino Letnie na Molo, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic, Slow Fest czy Festiwal Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

JESIEŃ
Stosunkowo ciepły wrzesień (średnia temperatura 12 st. C) i chłodniejsze październik i listopad. To sopocka jesień. Temperatura wprost przekłada się na liczbę turystów i ceny noclegów. Wyjątkowo klimatycznym wydarzeniem sopockiej jesieni jest Sopot Jazz Festival – jedna z najstarszych jazzowych imprez w Polsce. A co na plaży? Pustka ciągnąca się kilometrami, jedynie gdzieniegdzie spacerujące nieliczne pary. Cisza, spokój i bezkres. Warto pamiętać, że długie jesienno-zimowe spacery plażą to nie tylko relaks, ale i doskonała kuracja jodem dla naszego organizmu.

ZIMA
Zima w Sopocie jest stosunkowo ciepła. Średnia temperatura waha się od ok. – 2 do 0 st. C. Luty i marzec to też najsuchsze miesiące w ciągu roku. Na przełomie grudnia i stycznia w mieście trwa jarmark świąteczny, na który składają się miasteczko noworoczne i lodowisko. Miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji sztucznie naśnieżany stok na Łysej Górze. Miasto nie organizuje zabawy sylwestrowej, ale poszczególne obiekty już tak. Zresztą, specjalne oferty przygotowują nie tylko na najhuczniejszą noc w roku. Także na Święta Bożego Narodzenia, walentynki czy ferie. A skoro o feriach mowa – Sopot należy do liderów rankingów czystości powietrza. Tym zdecydowanie wyróżnia się wśród polskich uzdrowisk, które w większości zlokalizowane są w regionach, gdzie w okresie zimowym jakość powietrza jest fatalna.

NAJBARDZIEJ LUBIANE MIASTO NA FACEBOOKU
Sopot regularnie plasuje się w czołówce rankingu Europolis – rankingu polskich miast dla młodych przygotowywanego regularnie przez Fundację Schumana. O sukcesie Sopotu decyduje położenie w obrębie Trójmiasta i duża liczba turystów, sprzyjająca tworzeniu silnej gospodarki lokalnej, powstawaniu dużej liczby firm oraz napływowi inwestycji. Na komfort życia w mieście składają się obszerne powierzchnie zielone, czyste powietrze i bogata oferta kulturalno-rozrywkowa. Co ciekawe, Sopot jest miastem najbardziej lubianym na Facebooku – na 1 tys. mieszkańców przypada aż 885 lajków!