Schabowy tworzony z poszanowaniem włoskich tradycji

Kotlet schabowy przygotowywany z mięsa świń rasy Duroc to jedno z bar- dziej wykwintnych dań, jakie oferuje dzisiaj kuchnia włoska. Korzenie dania sięgają jednak obu Ameryk

Aby zrozumieć, czym jest kotlet schabowy z mięsa świń rasy Duroc, musimy cofnąć się do roku 1927. Właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych z krzyżówki świń pochodzenia hiszpańskiego, gwinejskiego oraz portugalskiego wyhodowano nową rasę. Cechuje ją bardzo dobra jakość mięsa, które stanowi około 60 proc. całej tuszy. Do Włoch rasa Duroc dotarła kilka lat później (w Polsce pojawiła się dopiero w latach 70. XX wieku), by wzmocnić istniejące już tam rasy i po kolejnych etapach rozwoju stworzyć nową – Duroc Rosso Scuro (ciemnoczerwona Duroc), którą rozpowszechniono w całej Europie. Jej mięso jest zwarte, delikatne, mamurkowate, bezwonne i soczyste.

Na bazie tego mięsa oraz włoskich tradycji, szef kuchni restauracji La Tavola opracował unikalny w smaku kotlet schabowy. – Pomysł, który doprowadził mnie do opracowania tego dania, zrodził się z rodzaju produktu połączonego ze sposobem przygotowania, który maksymalnie podnosi jego walory smakowe – podkreśla Carlo Bognolo.

Danie pieczone jest w niskiej temperaturze, dzięki czemu każdy składnik ma wzmocniony, bogatszy smak. Czuć to w każdym kawałku mięsa, które mimo sposobu pieczenia jest nadal miękkie i soczyste.