Portrety subiektywne

Emocjonalne, efemeryczne, odzwierciedlające osobowość postaci – takie są subiektywne portrety Krzysztofa Gierałtowskiego. Już w lutym będzie można je oglądać w Galerii Katowice.

Wystawa 44 portretów Krzysztofa Gierałtowskiego to zbiór zdjęć, na których autor uwiecznił ludzi kultury: aktorów, pisarzy, malarzy, reżyserów, muzyków. Wśród nich są takie indywidualności, jak: Tadeusz Brzozowski, Czesław Miłosz, Kalina Jędrusik, Magdalena Abakanowicz. 

Krzysztof Gierałtowski swoimi portretami nie dokumentuje fotografowowanych osób, a próbuje je opowiedzieć za pomocą fotografii: zinterpretować, nakreślić ich odrębność. Krzysztof Gierałtowski portretuje od ponad 40 lat polską inteligencję – stworzył kolekcję „Polacy, portrety współczesne”, która liczy przeszło 500 tys. negatywów. Zdjęcia z niej pokazywał dotychczas na 52 zagranicznych i 46 krajowych wystawach indywidualnych i umieścił w 28 światowych i 25 krajowych renomowanych kolekcjach muzealnych.

Wernisaż wystawy Krzysztofa Gierałtowskiego odbędzie się 6 lutego 2019 r. o godz. 18.30 w Galerii Katowice ZPAF Okręg Śląski przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego, od wtorku do piątku w godz. 17-20.

Krzysztof Gierałtowski jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Jego prace znajdują się m.in. w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque Nationale de France i Musée d’Art Moderne de la Ville w Paryżu. Jest laureatem wielu nagród w dziedzinie kultury (m.in. Nagrody C. K. Norwida, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). W 2014 Prezydent RP przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.