Pogromcy zdrowotnych mitów: Chirurgia przewodu pokarmowego

Czy pijąc gorącą herbatę, możemy się nabawić raka przełyku? A może problemy z przełykaniem są sympto- mem raka żołądka? Mity od faktów oddziela dr n. med.Jakub Ciosek, chirurg z Centrum Medycznego Signum

Fakt/Mit

Mit: Pijąc gorącą herbatę, możemy się nabawić raka przełyku.
Picie gorącej herbaty czy innych płynów o bardzo wysokiej tempera- turze nie należy do znanych czynni- ków ryzyka złośliwych nowotworów przełyku. Natomiast, prawdą jest, że spożywanie gorących płynów nie sprzyja zdrowiu – zwiększa ryzyko wystąpienia chorób za- palnych przełyku, o oparzeniu śluzówek języka i jamy ustnej nie wspominając. W skrajnych przy- padkach, przyjęcie gorącego płynu może prowadzić do termicznego oparzenia przełyku i na tym podło- żu, do zbliznowacenia jego ścian. Konsekwencja to zwężenie światła przełyku i problemy z przełykaniem oraz zwracaniem pokarmów.

Fakt: Objawy zgagi można pomylić z objawami zawału serca.
Piekący ból za mostkiem, który powszechnie nazywamy zgagą bywa mylony z bólem wieńcowym, najczęściej dolnej lub tylnej ściany serca.

Mit: Problemy z przełykaniem są symptomem raka żołądka.
Problemy z przełykaniem współistniejące ze spadkiem masy ciała należą do klasycznych objawów raka przełyku. Symptomem raka żołądka mogą być nie tyle problemy z przełykaniem, co zaburzenia pasażu treści pokarmowej. Mówiąc wprost: pacjent z rakiem żołądka wymiotuje, czego przyczyną jest przeszkoda mechaniczna – rozwijający się guz. Ten najpierw zwęża, aż w końcu zamyka światło żołądka. Jeśli towarzyszy temu spadek wagi ciała, to koniecznie i jak najszybciej należy odwiedzić lekarza. Tak dzieje się najczęściej, gdy guz jest zlokalizowany w miejscu, w którym żołądek łączy się z dwunastnicą.

Fakt: Ostry ból brzucha to bez wyjątku sygnał, że cierpimy na poważną chorobę.
Ostry ból brzucha nie musi być symptomem ciężkiej, przewlekłej choroby, ale na pewno sygnalizuje problem, z powodu którego niezwłocznie należy udać się do lekarza. Ostry ból brzucha może być początkiem rozwijającego się ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, symptomem choroby wrzodowej czy zatoru lub zakrzepu naczynia krwionośnego odpowiedzialnego za ukrwienie jelit.

Fakt: Każdy choć raz w życiu powinien wykonać kolonoskopię.
Jeśli wywiad rodzinny jest obciążający – to znaczy, jeśli wśród rodziców, dziadków czy rodzeństwa wystąpił rak jelita grubego – to badanie należy wykonać już w okolicy 40. roku życia. Jeśli nie, to profilaktycznie dopiero 10 lat później. Z jednym zastrzeżeniem: w przypadku wystąpienia objawów sugerujących krwawienie do przewodu pokarmowego, należy niezwłocznie odwiedzić lekarza, a ten może zdecydować o wykonaniu gastroskopii lub kolonoskopii w trybie pilnym.

Fakt: Warto obserwować własny stolec.
Zarówno nieprawidłowy kolor, jak i niewłaściwa konsystencja stolca mogą stanowić podstawę do wszczęcia diagnostyki, dlatego warto go obserwować. Stolec smolisty (czarny) jest najczęściej objawem krwawienia do górnego odcinka przewodu pokarmowego – żołądka i dwunastnicy. Żywoczerwona, świeża krew w stolcu może z kolei wskazywać na rozwój raka odbytnicy lub obecności guzków krwawniczych odbytu.