Osteopatia, czyli ciało w samonaprawie

Ciało człowieka jest w stanie samo się naprawić, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki. Lecząc ciało, leczymy również głowę – pisze Aleksandra Zielińska, fizjoterapeutka z SOPOTORIUM Medical Resort 


Osteopatia to praca manualna. Działamy nie tylko na stawach i mięśniach, ale również na innych układach naszego ciała, poprawiając balans i przepływy. 

Holistyczna terapia 

Osteopatię cechuje podejście holistycznie – jeśli w danym miejscu pojawiają się objawy, jak ból, to nie oznacza, że problem występuje właśnie w tym miejscu. Organizm człowieka działa inteligentnie, potrafi sobie wiele rzeczy skompensować. Osteopatia zakłada zresztą, że ciało człowieka jest w stanie samo się naprawić, jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki. Stąd w trakcie terapii staram się wskazać pacjentowi konkretny kierunek, którym należy podążać. Dlatego w SOPOTORIUM planujemy zabiegi tak, żeby zadziałać na całe ciało, a nie tylko na jego poszczególne części. 

Remedium na stres 

Żyjąc w ciągłym pędzie, narażamy się na stres, który kumuluje się w różnych miejscach. Jeśli nie jesteśmy w stanie zredukować go na przykład wysiłkiem fizycznym, to możemy zacząć go odczuwać w m.in. górnym odcinku kręgosłupa, żołądku, jelitach czy przeponie. Następstwem są dysfunkcje, z którymi możemy sobie poradzić działaniem osteopatycznym. 

Osteopatia, a efekt beauty 

Pewnymi technikami osteopatycznymi możemy wpływać na przepływy w naszym ciele. Na przykład technikami, które wpływają na drenaż wątroby, kiedy w ciele występują obrzęki. Praca na jamie brzusznej poprawia przepływ, co sprzyja dobremu drenażowi i korzystnie wpływa na redukcję cellulitu.