Odszukać wolne miejsce

Boże Narodzenie to najbardziej radosne ze wszystkich świąt. A w wigilijny wieczór nikt – niezależnie od wieku, zasobności portfela, statusu społecznego – nie powinien być sam. Dlatego 24 grudnia w dziesięciu miastach w Polsce, a także w Mińsku i w Toronto, zaprosimy do wspólnego stołu, kolędowania i świętowania. Spodziewamy się około dziesięciu tysięcy gości. W Katowicach spotkamy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Każdy z nas w Wigilię pozostawia pewnie wolne miejsce dla niespodzianego przybysza. To stary zwyczaj. Tak po prostu trzeba. I to miejsce do końca kolacji zostaje puste. Nikt nie przychodzi, bo nikogo nie zapraszamy. Wspólnie z żoną postanowiliśmy to zmienić. Najpierw zaproponowaliśmy znajomemu wspólne świętowanie przy stole w naszym mieszkaniu. Potem liczba ludzi systematycznie rosła. Kiedy przekroczyliśmy 35 osób, musieliśmy się przenieść do naszej restauracji w Parku Śląskim.

W 2012 roku w Hali Wystaw Kapelusz po raz pierwszy zorganizowaliśmy Wigilię dla samotnych na większą skalę – z plakatami w miastach, autobusami dla gości i wolontariatem. Przyszło sześćset osób. Daliśmy ludziom nadzieję, radość, pokazaliśmy, że są potrzebni. Sami zaś przekonaliśmy się, jak ogromnym problemem i chorobą naszej cywilizacji jest samotność. Od kilku lat utwierdzamy się w tym przekonaniu i rozwijamy naszą ideę o kolejne miasta i kolejnych potrzebujących.

W tym roku organizujemy naszą Wigilię m.in. w Łodzi, Wrocławiu i w Wiśle. Będziemy też na Śląsku: w Katowicach i w Świętochłowicach. Udział jest oczywiście bezpłatny. W MCK Wigilia rozpocznie się o godzinie 16. Wystawimy przedstawienie teatralne o tematyce biblijnej, a kolędy zaśpiewają chóry i zespoły wokalne. Zadbamy oczywiście o świąteczny nastrój i tradycyjne domowe potrawy. Na zakończenie każdy pod choinką znajdzie coś dla siebie. To niby niewiele. Ale my doskonale zdajemy sobie sprawę, że z Bożą pomocą dajemy tym ludziom energię na kolejne miesiące. W pewnym sensie oni przestają być samotni. Wielu z nich przeżywa wewnętrzną odnowę i odnajduje to swoje wolne miejsce. Również w życiu codziennym.

Mikołaj Rykowski
Restaurator, organizator „Wigilii dla samotnych”, jeden z założycieli Fundacji „Wolne miejsce”.