Nepal Cię potrzebuje

Wakacje w Chorwacji, Włoszech i Francji? Rejs po morzu śródziemnym? Objazdówka po Skandynawii? To wszystko już było. Teraz jedź do Nepalu. Nepal Cię potrzebuje.

TEKST i ZDJĘCIA: Magdalena Bartocha

15.04.18.05.19.15_4282

Dwa potężne trzęsienia ziemi, które nawiedziły Nepal wiosną 2015 roku przyczyniły się do wielu ludzkich nieszczęść, ale nie wpłynęły jednak negatywnie na piękno kraju i życzliwość żyjących w nim ludzi.

Dzisiaj, wszystko to, co zostało zbudowane przez człowieka wraca już do normy – infrastruktura w Nepalu zaczyna funkcjonować tak, jak przed katastrofą. Pamiętaj, że każdy krok postawiony w tym kraju, każdy posiłek, który zjesz, każdy upominek, który kupisz pomoże Nepalczykom. Mieszkańcy tego kraju to prości, ale dumni ludzie, którzy wolą uczciwie zapracować sobie na poprawę warunków życia, niż biernie czekać na pomoc.

Mimo że Nepal nigdy nie należał do krajów, które Europejczyk uznałby za drogie – ostatnie wydarzenia przyczyniły się do tego, że restauracje, hotele, sklepy i atrakcje turystyczne są jeszcze tańsze. To dobra okazja, by skorzystać w pełni z wszelkich atrakcji tego kraju w bardzo niskiej cenie. Nepal jest teraz mniej oblegany przez turystów, niż wcześniej – pospiesz się, by zobaczyć ten wspaniały kraj, zanim reszta świata zorientuje się, że nic tak naprawdę się w nim nie zmieniło – wspaniałe trasy trekkingowe i wspinaczkowe, parki narodowe z dziką przyrodą, smakowita kuchnia, święte miejsca buddyzmu i hinduizmu – wszystko jest jeszcze bardziej przystępne, niż kiedykolwiek wcześniej! Jeśli Twoim niespełnionym postanowieniem jest pomoc potrzebującym, w Nepalu na pewno znajdziesz kogoś, kto chętnie Twoją pomoc przyjmie. Jest to kraj, który w dużej mierze żyje z rolnictwa i hodowli bydła. Na wsi każde ręce, które pomogą przy pracy, są bezcenne. Może będziesz miał szansę pomóc w budowie jakiejś szkoły? Może to właśnie dzięki Tobie jakiś mały Nepalczyk nauczy się języka obcego i będzie miał lepszy start w przyszłość?

Nepal czeka na Ciebie! Pozwól sobie zobaczyć najwyższe góry ziemi w duchowym centrum wszechświata!

Magdalena Bartocha

Ślązaczka, mieszkanka Katowic, uwielbia malować, fotografować i oczywiście podróżować. Jej ulubione miejsca na Ziemi (oprócz Heimatu) to Australia i Nepal. Jest przekonana, że jeszcze wróci w Himalaje. Jej cichym marzeniem jest zdobycie któregoś z ośmiotysięczników. Codziennie zerka tęsknie przez kamerę internetową na Mount Everest.

Życie w Himalajach nie jest łatwe. Nepalczycy uprawiają rolę na stromych stokach, wypasają bydło na polanach między trudnymi, górskimi trasami. Dzieci, idąc do szkół muszą pokonywać długie kilometry. Możesz jednak pomóc poprawić warunki życia tym wspaniałym ludziom. Wystarczy, że tam pojedziesz i skorzystasz z ich usług.

15.04.20.07.52.57_4405

15.04.14.06.00.27_4073
15.04.13.05.26.13_3956
15.04.22.04.13.31_4437