Fotografie Sopotu z lat 20. i 30. XX w. ze zbiorów Muzeum Sopotu

Monte Carlo Północy

W latach 20. i 30. Sopot był nazywany Perłą Bałtyku, Monte Carlo Północy i Riwierą Północy.

Monte Carlo północy 

W okresie międzywojennym, w mieście pojawia się coraz więcej atrakcji, z Operą Leśną na czele. Dodatkowo, codziennością Sopotu stają się bale i potańcówki. Dużą popularnością cieszą się festyny i wystawy. Życie kurortu lat 20. i 30. XX wieku skupia się na molo, Skwerze Kuracyjnym oraz oddanym do użytku w 1927 roku Kasino Hotel (obecnie Grand Hotel). To wtedy Sopot był nazywany Perłą Bałtyku, Monte Carlo Północy i Riwierą Północy. 

ZDRÓJ Z SOLANKĄ
W XX wieku oferta kuracyjna miasta wzbogaciła się o Zdrój św. Wojciecha, z którego wydobywana jest solanka bromkowa o unikalnych leczniczych właściwościach – zwłaszcza w odniesieniu do chorób reumatycznych i dolegliwości skórnych.

Masowy turysta z Peerelu 

Po II wojnie światowej funkcja uzdrowiskowa zeszła na dalszy plan. Najpierw miasto stało się bazą mieszkaniową dla ludności zniszczonego Gdańska, a potem – gdy do Sopotu zaczął przyjeżdżać Bolesław Bierut i wróciła funkcja turystyczna (ponoć na osobiste polecenie pierwszego sekretarza zaniechano rozbiórki mola) – elitarny charakter miasta zgubił się w tłumie przyjezdnych i dzisiaj przypomina o nim zaledwie kilka miejsc. 

Fotografie Sopotu z lat 20. i 30. XX w. ze zbiorów Muzeum Sopotu