Metamorfoza uśmiechu

O metamorfozie uśmiechu rozmawiamy z dr n. med. Aleksandrą Drozd, właścicielką Dentestiki, lekarzem prowadzącym i koordynującym leczenie wszystkich pacjentów kliniki

DR N. MED. ALEKSANDRA DROZD
W 1996 roku ukończyła Śląską Akademię Medyczną, a tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w 2004 roku. Prywatny gabinet stomatologiczny otworzyła w 1999 roku. W późniejszych latach został przeniesiony na ul. Armii Krajowej 190B/1 w Katowicach, gdzie znajduje się do dziś. Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, stomatologią estetyczną, protetyką i leczeniem periodontologicznym oraz implantologicznym. Stawia na najwyższą jakość usług oraz zadowolenie i komfort pacjentów. Priorytetem dla niej jest wykonywanie zabiegów profesjonalnie i precyzyjnie, a co za tym idzie – zdrowie pacjentów i finalny efekt estetyczny. Jako właściciel kliniki Dentestica pełni funkcję lekarza prowadzącego i koordynuje kompleksowe leczenie wszystkich pacjentów kliniki.

PLACE: Co to jest metamorfoza uśmiechu?

Dr n. med. Aleksandra Drozd: Pacjenci myślą o metamorfozie uśmiechu, jako o poprawie wyglądu zębów przednich. Dla nich to zmiana koloru lub kształtu zębów. Jestem doświadczonym stomatologiem, który myśli w sposób holistyczny, dla mnie to przywrócenie funkcji układu żucia, które zostały utracone z wiekiem, na skutek zaniedbań higienicznych, próchnicy, paradontozy, urazów, czy stanów chorobowych. Przy metamorfozie za każdym razem uwzględniam oczywiście również aspekt estetyczny, zgodnie z oczekiwaniami pacjenta. 

Co daje to pacjentowi z punktu widzenia emocjonalnego, medycznego, zdrowotnego? 

“Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz” – najlepiej jeśli jest dobre! U zwierząt pokazywanie zębów jest oznaką agresji, ostrzeżeniem przed atakiem. Dla ludzi pokazywanie zębów wiąże się z uśmiechem, który pokazuje pozytywne nastawienie, otwartość, gotowość do kontaktu i dobre intencje. Nie czulibyście się dobrze, gdyby ktoś przy pierwszym kontakcie zaciskał usta. U osób, które wstydzą się własnych zębów brak uśmiechu nie oznacza złych intencji, ale tak jest postrzegany. Moi pacjenci, którzy przeszli metamorfozę mówią, że są szczęśliwi, pozbyli się kompleksów, częściej nawiązują kontakty, uśmiechają się, a ich życie zmieniło się na lepsze. Metamorfoza uśmiechu pozwala im też pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, ułatwia higienę i przesuwanie pokarmu, co wpływa na poprawę procesu trawienia. Jeden z pacjentów na wizycie kontrolnej podziękował mi za to, że w końcu może zjeść steka! Po metamorfozie Pacjenci nareszcie bez obaw jedzą i czują w pełni smak ulubionych potraw. To efekt przywrócenia prawidłowej funkcji narządu żucia. 

Co ona daje z medycznego punktu widzenia? 

Wraz z upływem czasu nasze zęby żółkną, ponieważ szkliwo ulega starciu, dochodzi też do odkładania się związków wapnia po wewnętrznej stronie zębów oraz ścierania. Oznacza to, że zęby stają się krótsze, a utrata sprężystości wargi górnej, która optycznie się wydłuża, daje wrażenie bezzębia, które jest widoczne w czasiespoczynku, wpływa także na dykcję. Dodatkowo ten stan powoduje przesunięcie się głowy stawu skroniowo-żuchwowego i jej ucisk, a także wysunięcie brody do przodu. Może to być przyczyną bólu, trzasków, przeskakiwania. Odtworzenie zębów trzonowych, ich startych guzków, a także odpowiedniej wysokości odmładza uśmiech i przywraca prawidłowe funkcje. Eliminacja ognisk zapalnych zepsutych zębów poprawia stan zdrowia. Nieleczone zęby są przyczyną chorób m.in zapalenia tarczycy, wsierdzia, tęczówki, a w skrajnych przypadkach sepsy. 

Co się składa na metamorfozę? 

Proces rozpoczyna się od rozmowy z pacjentem. Później badamy układ stomatologiczny, w ramach tego badania określam medyczne i techniczne możliwości. Po zebraniu informacji sama ze sobą odbywam “burzę mózgu”, staram się wybrać dla każdego pacjenta indywidualnie najlepszą drogę do celu, zaproponować rozwiązanie, które wybrałabym również dla siebie. Plan omawiam z pacjentem, pokazuję podobne metamorfozy, słucham uwag i zastrzeżeń, a potem działamy! 

Kto i kiedy może zdecydować się na metamorfozę? 

Każdy moment jest dobry. W przypadku młodzieży, jest to raczej leczenie zachowawcze i ortodontyczne, u młodych dorosłych często kończy się na wybielaniu, licówkach, z wiekiem pojawiają się potrzeby odtwórcze, spowodowane upływem czasu.