Ma 74 lata, a przed nim pierwszy w życiu triatlon

Typowy triatlon seniora? Apteka – lekarz – kościół. Ale nie w tym przypadku. Andrzej Czubała ma 74 lata i szykuje się do startu w pierwszych zawodach triatlonowych w życiu. 25 sierpnia w katowickiej Dolinie Trzech Stawów będzie musiał pokonać dystans: 750 m wpław, 22,5 km na rowerze i 5 km biegiem. Do zawodów przygotowuje się w Bażantowie i okolicach, nieopodal swojego mieszkania w Enklawie Kryształowej

TEKST i ZDJĘCIA: Paweł Szałankiewicz

Andrzej Czubała, razem z żoną Hanną wprowadzili się do Enklawy Kryształowej jako jedni z pierwszych – późną jesienią 2016 roku. W tym roku miną trzy lata odkąd opuścili swoje stare mieszkanie na Zadolu. – Zamieszkać w Bażantowie, to było zawsze nasze marzenie. Trudno to wytłumaczyć, ale coś po prostu nas tu ciągnęło – mówili na łamach naszego magazynu wiosną 2017 r.

Nie być ostatnim

Wcześniej, na osiedlu zamieszkał syn państwa Czubałów – zaprawiony w bojach iron man, który za jednym zamachem pokonuje 3,86 km wpław, 180,2 km na rowerze i 42,195 km biegiem. – Nigdy nie lubiłem biegać, ale zacząłem obserwując syna, aż w końcu wystartowałem w moich pierwszych zawodach „Zdążyć przed rakiem”. Zawsze celem było dobre samopoczucie, nigdy wynik – mówi Andrzej Czubała, ale po chwili dodaje z uśmiechem: – No, może żeby nie być ostatnim.


I nigdy nie był ostatni. Co więcej, kategorie wiekowe w przypadku większości imprez biegowych kończą się na 60-65 latach, więc w swojej – nieoficjalnej pan Andrzej niemal zawsze jest pierwszy. Zawsze może też liczyć na wskazówki od syna. – Kiedy tylko zacząłem biegać, syn wyposażył mnie w pulsometr i odpowiednie obuwie, żebym nie zrobił sobie krzywdy – wspomina Andrzej Czubała.

Plan treningowy 74-latka

Bliskość Bażantowo Sport i okoliczne ścieżki rowerowe sprawiły, że poza bieganiem, 70-latek zaczął też pływać, chodzić na siłownię i jeździć na rowerze. – Zimą częściej pływam, biegam na bieżni i ćwiczę według wskazówek jednego z trenerów. Latem, co drugi dzień biegam lub jeżdżę na rowerze. I czuję się z tym na tyle dobrze, że postanowiłem sprawdzić się w triatlonie, podczas zawodów w Dolinie Trzech Stawów – zdradza pan Andrzej. Żeby być sklasyfikowanym w zawodach, musi w czasie poniżej 2,5 godziny pokonać dystans 750 m wpław, 22,5 km na rowerze i 5 km biegiem. To wyzwanie przed nim już 25 sierpnia.


ENKLAWA KRYSZTAŁOWA
Enklawa Kryształowa to kompleks budynków przeznaczonych dla seniorów, którzy chcą cieszyć się niezależnością, a w razie potrzeby mieć dostęp do całodobowego serwisu świadczonego przez wykwalifikowanych pracowników. Więcej o Enklawie Kryształowej przeczytacie TUTAJ oraz TUTAJ