Kulturalny przewodnik po Sopocie

Co łączy Sopot i Katowice? Obydwa miasta znalazły się w ścisłej czołówce Rankingu Kreatorów Rozwoju Kultury Miejskiej. Tyle, że to Sopot otwiera zestawienie, bo w niewielkim 37-tysięcznym miasteczku dzieje się naprawdę wiele. W sezonie i poza nim.

Azyl dla sławnych i bogatych, słynący z pięknych piaszczystych plaż, najdłuższego w Europie drewnianego molo, Opery Leśnej i tętniącej życiem ulicy Monte Cassino. To Sopot, jaki wszyscy znamy. Niewielu wie, że już od roku Sopot szczyci się tytułem „Kreatora rozwoju kultury miejskiej”. To wyróżnienie przyznawane jest miastom, które stwarzają najlepsze warunki dla rozwoju kultury. W zestawieniu, na piątym miejscu znalazły się również Katowice. Sopot ten ranking wygrał.

W Sopocie odbywa się kilka unikalnych imprez. To festiwal ARTLOOP, Literacki Sopot, Sopot Jazz Festival, Festiwal Teatru Dokumentalnego Sopot Non Fiction czy Sopot Film Festival. Ale także pomiędzy tymi wydarzeniami spragnieni kulturalnych wrażeń odnajdą coś dla siebie, odwiedzając miejsca, które oferują spotkanie z kulturą przez cały rok. Jednym z miejsc, które zyskało status kultowego jest klubokawiarnia Dwie Zmiany przy ul. Monte Cassino. Przez cały rok można tu uczestniczyć w ciekawych koncertach, wystawach i spotkaniach, a dodatkowo dobrze zjeść.

Spotkanie ze sztuką wizualną to jednak przede wszystkim renomowana Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Wśród artystów, których prace były tu prezentowane są m.in. Franciszek Starowieyski, Frank O. Gehry, Joseph Beuys, Roman Cieślewicz, Alfred Kubin, Jerzy Nowosielski, Bruno Schulz, Teresa Pągowska, Piotr Potworowski czy Dominik Lejman.

Szukając nieco innych wrażeń, warto też zajrzeć do Galerii Kultury Medialnej Sopoteka, która znajduje się w nowym budynku sopockiego dworca. Miejsce łączy w sobie klasyczną bibliotekę z nowoczesnością: profesjonalnym sprzętem, oprogramowaniem, e-bookami, oculusami, audiobookami, filmami, płytami winylowymi, a nawet konsolami do gry.Z kolei we wspaniałej Willi Claaszena działa Muzeum Sopotu. Tutaj można przenieść się w czasie do dawnego Sopotu, aby podjąć refleksję nad współczesnym charakterem miasta, którego historia sięga wielu stuleci wstecz.

Z kulturą można się spotkać w Sopocie także na sopockiej plaży. Tutaj, w Teatrze na Plaży funkcjonuje scena impresaryjna, gdzie przez cały rok spotkać można słynny Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej. To miejsce pracy artystów cenionego w Polsce i za granicą Sopockiego Teatru Tańca. A także miejsce spotkań z kameralnymi inscenizacjami z całego kraju.

Kalendarz kulturalny Sopotu
Sopot Film Festival (lipiec) – międzynarodowy festiwal filmowy;
Literacki Sopot (sierpień) – festiwal literacki;
Festiwal Teatru Dokumentalnego Sopot Non Fiction (sierpień) – przegląd poświęcony teatrowi dokumentalnemu;
ARTLOOP (wrzesień) – międzynarodowy interdyscyplinarny festiwal sztuk wizualnych, designu i muzyki;
Sopot Jazz Festival (październik) – festiwal muzyki jazzowej.