Kuba Badach, KULT, Pat Metheny i Karen Edwards

Sprawdźcie, jakie koncerty i imprezy plenerowe polecamy na jesień.

Kuba Badach
24 listopada, godz. 20
Teatr Rozrywki, Chorzów
Bilety: od 79 zł

Występ w chorzowskim Teatrze Rozrywki to pierwsza odsłona trasy koncertowej Kuby Badacha, która promuje jego solowy album „Oldschool”. To muzycznie autorski krążek w dorobku artysty.Na płycie usłyszymy kilkanaście kompozycji utrzymanych w zróżnicowanych stylistykach.

Znajdziemy tu charakterystyczne jazzowe brzmienie zespołu Kuby Badacha, znane z płyty „Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, czyli fortepian Jacka Piskorza, kontrabas Michała Barańskiego i perkusję Roberta Lutego, wzbogacone brzmieniem gitary Łukasza Belcyra, hammonda Marcina Górnego oraz sekcji dętej Macieja Kocińskiego (saksofon) i Piotra Schmidta (trąbka). Usłyszymy też echa stylistyk lat 70., 80. i 90. W wielu utworach Badach nie ograniczył się do roli kompozytora i wokalisty, ale nagrał partie gitary basowej oraz instrumentów klawiszowych.

– Dla mnie „oldschool” jest pewnym hasłem, odnoszącym się do sposobu pisania i aranżowania piosenek – tłumaczy Badach. – Od dziecka najbardziej poruszały mnie utwory, w których dużo się działo, gdzie ciekawe melodie osadzone były na bogatych strukturach harmonicznych spiętych wielopłaszczyznowymi aranżacjami – dodaje.

KULT
4 listopada, godz. 19
Spodek, Katowice
Bilety: od 50 zł

Jesienią grupa Kult ruszyła w doroczną Pomarańczową Trasę. Jednym z przystanków na trasie Kazika Staszewskiego i jego zespołu będzie jak zwykle katowicki Spodek.Od 35 lat rock alternatywny w wykonaniu zespołu Kult jest stałym i mocnym punktem polskiej sceny muzycznej. Charakterystyczne brzmienie oraz krytyczne wobec politycznej rzeczywistości teksty sprawiły, że grupa wyróżniała się już od początku działalności. Pierwsza płyta zespołu, zatytułowana „Kult”, została wydana we wrześniu 1986 r. Do tej pory grupa wydała osiemnaście albumów.

Ostatni album studyjny – „Wstyd” ukazał się w ubiegłym roku – od tego czasu uzyskał status diamentowej płyty. Przed jesienną trasą koncertową do rąk fanów zespołu trafił album „Made in Poland” – zapis koncertów z ubiegłorocznej Pomarańczowej Trasy. W sam raz na rozgrzewkę przed pogo na płycie Spodka!
Kult moje

Pat Metheny
2 listopada, godz. 19.30
NOSPR, Katowice
Bilety: 100-280 zł

W sali koncertowej NOSPR ramach Zaduszek Jazzowych wystąpi Pat Metheny, legendarny gitarzysta, dwudziestokrotny zdobywca nagrody Grammy, artysta wyróżniony przez magazyn Downbeat, który umieścił go na swojej liście najbardziej zasłużonych muzyków jazzowych. W tym gronie jest najmłodszym z wyróżnionych i jednym z zaledwie czterech gitarzystów. Podczas tournée wykona utwory z różnych okresów swojej kariery. Po ogromnym sukcesie, jaki odniosły wyróżnione nagrodą Grammy płyty Unity Band i Unity Group, i licznych tournée odbytych potem, Metheny zawiesił na rok swoje podróże koncertowe w 2015 r.

Mimo to stworzył wtedy cieszące się uznaniem krytyków wielkich rozmiarów dzieło Hommage dla Eberharda Webera i wykonywał je w Europie, Japonii i Ameryce. W tym roku do Metheny’ego ponownie dołączy jego perkusista, Antonio Sanchez, który towarzyszy mu w różnych przedsięwzięciach artystycznych nieprzerwanie od 2000 r., a także Linda Oh, australijska kontrabasistka malezyjskiego pochodzenia, od kilku lat czynnie działająca na nowojorskiej scenie muzycznej, koncertująca z wieloma czołowymi wykonawcami Stanów Zjednoczonych. Ostatnim członkiem zespołu jest brytyjski pianista Gwilym Simcock, jeden z najciekawszych młodych pianistów, jacy od wielu lat pojawili się na brytyjskiej scenie muzycznej.

Karen Edwards
NOSPR, Katowice
2 grudnia, godz. 19.30
Bilety: od 60 zł.

Na początku grudnia w NOSPR usłyszymy wspaniałą amerykańską wokalistkę i pianistkę Karen Edwards, która wraz ze swoim zespołem, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia przedstawi barwny program złożony z muzyki gospel oraz przebojów muzyki amerykańskiej z kręgu zarówno soul & jazz, jak i popularnej. Wielokrotnie nominowana do Nagrody Grammy Karen Edwards współpracowała w przeszłości z m.in. Stevie Wonderem, Tonym Bennettem, Princem, występując na całym świecie.
karen_event_detail