Kompleksowa zmiana na lepsze w SOPOTORIUM

Efekt kilku- lub kilkunastodniowego pobytu w SOPOTORIUM będzie widoczny nie tylko w złagodzeniu konkretnej dysfunkcji, ale również w całościowej zmianie podejścia kuracjusza do własnego zdrowia

TEKST: Lucjan Lewandowski, dyrektor SOPOTORIUM Medical Resort

Zarówno lekarze, jak i pacjenci coraz częściej zauważają, że szersze, bardziej kompleksowe spojrzenie na zdrowie daje dużo lepsze efekty. W tym procesie znaczącą rolę zaczynają odgrywać dietetycy, psychologowie czy rehabilitanci, nierzadko sięgający po dobrodziejstwa natury takie jak: wodolecznictwo wykorzystujące źródła mineralne, borowiny, inhalacje czy zioła

W zdrowym ciele zdrowy duch

Podejście opierające się na założeniu, że organizm pacjenta i poszczególne sfery jego życia stanowią jednorodną całość, a leczenie polega na przywróceniu harmonii we wszystkich obszarach życia, nosi nazwę medycyny holistycznej. Ma ona wielowiekową tradycję, bo już Hipokrates był zdania, że pacjenta należy traktować indywidualnie, a stan fizyczny człowieka ma znaczący wpływ na jego psychikę i odwrotnie.

Kompleksowo znaczy skuteczniej

Obecnie w Polsce funkcjonuje niewiele miejsc, które traktują zdrowie równie kompleksowo. Większość ośrodków próbujących nawiązać do holistycznych tradycji działa jednak w szeroko pojętym segmencie medycyny alternatywnej, a ta bazuje zwykle na stosowaniu praktyk leczniczych, których skuteczność nie została udowodniona naukowo. Inny model działalności zamierza przyjąć SOPOTORIUM Medical Resort – powstający w zacisznej dzielnicy Sopotu czterogwiazdkowy hotel z rozbudowaną bazą medyczną.

Trwała poprawa dzięki pobytowi w SOPOTORIUM

W SOPOTORIUM kuracjusze zostaną otoczeni opieką doświadczonego zespołu terapeutycznego. W jego skład wejdą wysokiej klasy specjaliści: lekarze różnych specjalności, fizjoterapeuci, psycholog i dietetyk. Będą współpracować, aby przywrócić harmonię we wszystkich obszarach życia kuracjusza. Co więcej, będą uczyć kuracjuszy, jak zachować tę harmonię również po zakończeniu pobytu i terapii. Wszystko to w połączeniu z diagnostyką, nowoczesnymi technologiami medycznymi, a przede wszystkim przy zastosowaniu leczniczych walorów natury (m.in. solanki z sopockiego zdroju św. Wojciecha).

SKUTECZNA TERAPIA I KOMFORTOWY WYPOCZYNEK
Na kilka miesięcy przed otwarciem SOPOTORIUM rozmawiamy z Elżbietą Strocen, kierownikiem Medical Center

PLACE: W jaki sposób Sopotorium Medical Resort będzie wyróżniać się na tle innych obiektów tego typu?

Elżbieta Strocen: Naszym głównym wyróżnikiem będzie z pewnością połączenie fizjoterapii z poradą dietetyczną i psychologiczną. Specjaliści tworzący nasz zespół terapeutyczny będą ze sobą ściśle współpracować, bo tylko takie – holistyczne podejście do zdrowia daje gwarancję szybkiej regeneracji. Kolejną unikalną cechą naszego ośrodka będzie prowadzenie diagnostyki fizjoterapeutycznej kuracjuszy w ramach turnusu rehabilitacyjnego w celu dokładnego ustalenia ewentualnych dysfunkcji czy deficytów. Diagnostykę będziemy przeprowadzali m.in. przy użyciu nowoczesnej platformy dynamograficznej. Również pozostały sprzęt medyczny wykorzystywany w SOPOTORIUM to urządzenia najwyższej jakości i najnowszych generacji. W swojej pracy będziemy stosować m.in. kriokomorę, falę uderzeniową, laser wysokoenergetyczny i wiele innych. Efekty naszych terapii będą mierzalne.

Za prekursora przyrodolecznictwa i medycyny holistycznej uznawany jest Sebastian Kneipp. Czy będziecie nawiązywać do jego koncepcji?

Obecnie wiodące ośrodki z segmentu medical spa, szczególnie działające na rynku niemieckojęzycznym, szczycą się stosowaniem metody Kneippa, legitymując się stosownymi certyfikatami. W naszym przypadku, mówiąc o metodzie Kneippa, nie zakładamy kopiowania zabiegów z minionej epoki, a jedynie chcemy wykorzystać jej holistyczne podejście do profilaktyki, rehabilitacji i higieny życia. Jedocześnie będziemy chcieli udowodnić, że dbanie o zdrowie nie musi się wiązać z wyrzeczeniem czy wysiłkiem. Zadbamy, aby pobyt u nas był połączeniem skutecznej terapii z komfortowym wypoczynkiem.

Na początku ubiegłego wieku Sopot był uznawany za jeden z najlepszych kurortów w Europie. Czy miasto nadal posiada walory przyrodolecznicze?

Tak, Sopot dysponuje naturalnym medium o unikalnych właściwościach leczniczych – solanką. Solankę z sopockiego zdroju św. Wojciecha będziemy wykorzystywać w kąpielach solankowych w stężeniu od 0,5 do aż 4,4 proc. Solanka bromkowo-jodowa dostępna w Sopocie i w SOPOTORIUM ma zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych i dermatologicznych, a także przy niedoczynności tarczycy i schorzeniach dróg oddechowych. Nasi kuracjusze będą mogli korzystać ze wspomnianych już kąpieli, ale również z wewnętrznej tężni. W naszej ofercie znajdzie się też duży basen solankowy, w którym odbywać się będą m.in. ćwiczenia grupowe. Powszechnie wiadomo, że gimnastyka w wodzie korzystnie wpływa na poprawę zakresu ruchomości w stawach, a fakt, iż ćwiczenia będą wykonywane w solance, znacznie zwiększa ich efektywność, jednocześnie redukując dolegliwości bólowe.

Co jeszcze znajdzie się w ofercie SOPOTORIUM?

Na naszych kuracjuszy czekać będą komfortowe gabinety, w których stosować będziemy miejscowe i całościowe okłady borowinowe. Jest to doskonały zabieg dla pacjentów z chorobami reumatycznymi, borykającymi się z przewlekłymi bólami. Pomaga też w chorobach układu nerwowego (rwa kulszowa) oraz chorobach układu krążenia (przy miażdżycowym zwężeniu naczyń). Kuracjuszom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym nasz obiekt zaoferuje kąpiele kwasowęglowe, gazowe suche CO2, czy ozonowe. Dla kuracjuszy o obniżonej odporności, z chorobami reumatycznymi, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, z atopowym zapaleniem skóry, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona rekomendować będziemy krioterapię ogólnoustrojową. Uzupełnieniem powyższej oferty będą masaże lecznicze i terapie manualne, a także ćwiczenia grupowe w sali gimnastycznej m.in. joga i pilates. W SOPOTORIUM znajdzie się również centrum spa z szeroką ofertą zabiegów kosmetycznych.