Kabaret Mumio, Bal u Cygana, Bassem Akiki i Jánoška Ensamble

Sprawdźcie, jakie koncerty i imprezy plenerowe polecamy na zimę.

Kabaret Mumio
26 grudnia, godz. 19
Teatr Śląski, Katowice
Bilety: od 60 zł

W świąteczny wieczór Teatr Śląski zaplanował prawdziwe sceniczne szaleństwo: jubileuszowy występ z okazji 21. rocznicy powstania kabaretu Mumio. Jak przyznają sami artyści, na widzów czekają najlepsze skecze i gagi, które udało się kabareciarzom do tej pory stworzyć. Nie zabraknie więc najpopularniejszych fragmentów spektaklu „Kabaret Mumio”, który zagrano ponad dziewięćset razy oraz kultowej „Lutownicy, ale nie pistoletowej, tylko takiej kolby”.

Na scenie zobaczymy też świat Macieja i Jędrzeja z najnowszego spektaklu „Welcome Home, Boys”, którego regionalna premiera odbyła się właśnie w Teatrze Śląskim. Zaplanowano też nowe wcielenia twórców, w tym charyzmatyczne role o zabarwieniu mocno muzycznym, które zwiastują kolejny zwariowany projekt. Kabaret Mumio w składzie: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński, działa od 1995 roku, gdy artyści opuścili Teatr Gugalander, tworząc agencję reklamową pod nazwą Studio Aktorsko-Reklamowe Epty-a, a zaraz potem Teatr Epty-a. Już jako kabaret zyskali ogromną popularność i występowali na wielu krajowych scenach kabaretowych i muzycznych.

Bal u Cygana
31 grudnia, godz. 21
Teatr Rozrywki, Chorzów
Bilety: od 290 zł

Na sylwestrowy wieczór chorzowski Teatr Rozrywki przygotował nietuzinkowy koncert piosenek Jacka Cygana. We wspaniałej oprawie choreograficznej, orkiestrowej i wokalnej będzie można usłyszeć przeboje, które wykonywała cała plejada polskich gwiazd m.in. Hanna Banaszak, Ewa Bem, Edyta Geppert, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Grażyna Łobaszewska, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka i Mietek Szcześniak.

Jacek Cygan zajmuje się również pisaniem scenariuszy i sztuk muzycznych. W tym roku wydano „Śpiewnik”, w którym, w dowcipny sposób, opowiada o kulisach powstania największych jego przebojów. Fragmenty tej książki w doskonały sposób uzupełnią część muzyczną. Poza kilkugodzinnym koncertem całego zespołu, Teatr Rozrywki przygotuje też zabawę na dwóch parkietach, zimny i gorący poczęstunek wraz z napojami, a przede wszystkim wspaniałą atmosferę na całą sylwestrową noc.

place kultury_Jacek Cygan

Bassem Akiki, koncert sylwestrowy
31 grudnia, godz. 20
NOSPR, Katowice
Bilety: od 85 zł

Pożegnanie 2017 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w tym roku przebiegnie przy dźwiękach muzyki inspirowanej wzajemnymi wpływami Wschodu i Zachodu. Taki repertuar preferuje bowiem Bassem Akiki, dyrygent pochodzenia libańskiego. Akiki to również doktor sztuki. Studiował też filozofię i analizował jej wpływ na muzykę. Współpracuje z wieloma orkiestrami i teatrami muzycznymi na świecie. Zadebiutował w wieku 24 lat, prowadząc przedstawienie „Traviata” Giuseppe Verdiego z zespołem Opery Wrocławskiej, którym dyrygował do 2013 roku.

Poza klasycznym repertuarem przygotował światowe premiery wielu dzieł współczesnych kompozytorów i nimi dyrygował. Obecnie Bassem Akiki jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Opery Śląskiej. Regularnie dyryguje w wielu teatrach operowych i filharmoniach w Polsce i na świecie (Opera Królewska La Monnaie w Brukseli czy Chamber Orchestra of Philadelphia).

Jánoška Ensamble, koncert noworoczny
5 stycznia, godz. 19
Filharmonia Śląska, Katowice
Bilety: od 70 zł

Zespół Jánoška Ensemble został utworzony przez czterech braci pochodzących z wysoce muzykalnej rodziny na Słowacji. Solowo oraz jako zespół artyści występowali na największych światowych scenach, m.in. w Wiedniu, Nowym Jorku i w Sydney. Liderem zespołu jest František Jánoška uchodzący za najbardziej wszechstronnego pianistę młodego pokolenia, odnoszący również sukcesy jako kompozytor, aranżer i improwizator w różnych stylach muzycznych. W Filharmonii Śląskiej usłyszymy autorskie aranżacje i wirtuozowskie improwizacje oparte na różnorodnym repertuarze – od popularnych tematów muzyki klasycznej, przez autorskie kompozycje członków zespołu, po cygańskie melodie ludowe, tango czy muzykę popularną.

place kultury_janoska