Jaka matka, taka córka?

Dr n. med. Aleksandra Drozd stworzyła Dentesticę – wyjątkowe miejsce na mapie Katowic. Teraz w gabinecie pracuje też jej córka – Michalina. Stomatologia od zawsze była w centrum życia rodzinnego. Jak daleko pada jabłko od jabłoni? Co decyduje, że lubimy małe, rodzinne firmy? Zgłębiając tę niezwykłą relację, rozmawiamy z matką i córką oraz odwiedzamy ważne dla nich miejsca w Katowicach. Oczywiście z uśmiechem!

Rozmawia: Bartłomiej Wnuk
Zdjęcia: Bartłomiej Zylla

Dr n. med. Aleksandra Drozd
Właścicielka Dentestica, lekarz prowadzący i koordynujący leczenie wszystkich pacjentów kliniki. Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej (dziś Śląski Uniwersytet Medyczny). Zajmuje się głównie stomatologią zachowawczą, stomatologią estetyczną, protetyką oraz leczeniem periodon- tologicznym i implantologicznym. Członek PSI/ ICOI Oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Laserowej. Studiuje Medycynę estetyczną dla lekarzy.

Michalina Drozd
Manager gabinetu Dentestica, pasjonatka nowych technologii. Studentka Politechniki Śląskiej na Wydziale Inżynierii Biomedycznej, główny wydawca TEDxKatowice. W firmie zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań zakresu technologii, zarządzania i social media management.

PLACE: Jaka matka, taka córka. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Ile prawdy jest w tych powiedzeniach?
Dr Aleksandra Drozd: W naszym przypadku sporo. Obie jesteśmy silnymi kobietami ukierunkowanymi na cel, dla których bardzo ważne są: miłość, radość, spokój i opiekuńczość.

Michalina Drozd: Jesteśmy bardzo podobne, ale jednocześnie cudownie się różnimy. Dzięki temu, możemy się uzupełniać i tym lepsze są efekty naszej wspólnej pracy.

Czy jest recepta na sukces wychowawczy, na macierzyństwo i dobre relacje z dzieckiem?
Dr Aleksandra Drozd: Rodzicielstwo to ten obszar, na który nie ma recepty. To najpiękniejsze i zarazem najtrudniejsze wyzwanie przed jakim stawia nas życie. Tu nie ma schematów, ale na pewno z jednej strony potrzebny jest szacunek, empatia i pomoc, a z drugiej stawianie wyzwań. Trzeba tylko pamiętać, żeby były realne i nie przysłaniały tego, co najważniejsze. Bo w pierwszej kolejności trzeba dziecko wspierać, kochać i chwalić.

Michalina Drozd: Wprawdzie nie mam dzieci i doświadczenia wychowawczego, ale różnica pomiędzy mną a moją siostrą to 9 lat i jesteśmy zupełnie inne, więc jeśli ktoś myśli, że wychował jedno dziecko i ma na to patent, to niestety jest w błędzie.

Zwierzęta to wspólna pasja matki i córki. Jak podkreślają: – Łączy nas potrzeba opieki i dbania o tych, którzy są wokół nas.
Na zdjęciu z psami ze schroniska w Sosnowcu-Milowicach, gdzie w ramach wolontariatu można m.in. wyprowadzać czworonogi na spacery

Jak to jest, kiedy firma znajduje się w centrum życia rodzinnego?
Dr Aleksandra Drozd: Jak to w życiu: jednocześnie fajnie i niefajnie. Kiedy cała rodzina angażuje się w życie firmy, to wiadomo, o czym będzie mówić np. przy niedzielnym obiedzie. Kiedy miałam pierwszy gabinet na Powstańców w Katowicach – w samym centrum miasta, Michalina była mała, przychodziła do mnie po szkole i odrabiała w nim zadania.

Michalina Drozd: Odrabiałam lekcje w pokoju socjalnym, za ścianą było pomieszczenie techniczne a w nim kompresor. Kiedy mama go włączała był ogromny huk i we wszystkich zeszytach były takie… szarpnięcia, jakbyśmy mieszkały na terenach sejsmicznych. Efekt jest taki, że jestem bardzo emocjonalnie związana z firmą, a rozwijanie jej sprawia mi dużą satysfakcję.

Ile uśmiechu jest w relacjach, kiedy łączy się życie rodzinne z zawodowym?
Dr Aleksandra Drozd: Sporo! Zajmujemy się uśmiechem zawodowo, same mamy bardzo zadbane zęby, więc uśmiechamy się najczęściej, jak tylko można. Poza tym, skoro tak dużo nas łączy, to jest więcej okazji, aby spędzać czas razem. No i wreszcie: jeśli praca jest twoją pasją, to nigdy nie pracujesz!

Michalina Drozd: Pamiętam, że będąc dzieckiem zapytałam mamę, jak można czerpać satysfakcję z „dłubania” w zębach, a dzisiaj widzę, że leczenie ludzi to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie można robić w życiu.

DENTESTICA

Dentestica to gabinet z 20-letnim doświadczeniem, który pierwotnie funkcjonował pod nazwą Stomatologia Rodzinna. Dziś jest miejscem, które zrzesza najlepszych specjalistów
i dysponuje najnowocześniejszym sprzętem, dostarczając pacjentom najwyższą jakość usług z zakresu stomatologii. Pacjenci, którzy odwiedzają klinikę Dentestica, zapominają o bólu i lęku, który dotychczas towarzyszył im przy okazji każdej wizyty u stomatologa.

 

Eksperci od zarządzania twierdzą, że firmy rodzinne mają inną specyfikę. Tu nie liczy się szybki zysk, a trwanie, dobre relacje z pracownikami, inny, głębszy rodzaj przywiązania klienta. Jak przełożyć te intymne, ciepłe rodzinne emocje na budowanie wyjątkowych relacji ze współpracownikami i pacjentami?

Dr Aleksandra Drozd: Kobiety z natury, bo taka jest nasza biologiczna rola, charakteryzuje ciepło i opiekuńczość. I właśnie takie są kobiety sukcesu (choć bywają postrzegane jako zimne i zdecydowane). Dla nas Dentestica to naturalne przedłużenie tego, co mamy w domu. Dlatego to rodzinne ciepło emanuje na całe nasze otoczenie. I odgrywa ważną rolę podczas spotkania z pacjentem. Bo nie przychodzi do nas chory ząb, a człowiek, który ma problem i żeby mu naprawdę pomóc, musimy mu się przyjrzeć holistycznie. Właśnie taka idea towarzyszyła mi, gdy tworzyłam gabinet i tak dobierałam zespół lekarzy, abyśmy się wzajemnie uzupełniali i świadczyli kompleksową pomoc.

Michalina Drozd: Pacjenci to cenią. Przyprowadzają swoje żony, mężów, mamy, ojców – w efekcie leczą się u nas całe rodziny.

Miarą tych relacji z pacjentami są wieloletnie znajomości. Ilu obecnych pacjentów gabinetu Dentestica pamięta jego pierwsze dni w sąsiedztwie Osiedla Bażantowo?
Dr Aleksandra Drozd: Jakieś 200-300 osób. Kiedy przenosiliśmy się z centrum Katowic na południe, Dentestica to były trzy osoby: moja higienistka Kasia, asystentka Dorota i ja. W branży jest taki przesąd, że, aby gabinet odniósł sukces w nowym miejscu, to pierwszym pacjentem musi być mężczyzna. Pomogłyśmy szczęściu i tak ustawiłyśmy leczenie, że pierwszy w drzwiach Dentestici pojawił się pan Marcin, który kończył serię zabiegów rozpoczętych w gabinecie na Powstańców.

Starannie dobrany zespół Dentestica, to gwarancja kompleksowej pomocy. Bo nie choruje sam ząb, ale człowiek

 

Jak bardzo zmieniło się to miejsce na mapie Katowic, a wraz z nim Dentestica?
Dr Aleksandra Drozd: Pojawiliśmy się w pobliżu Bażantowa jako pierwsza stomatologia. Osiedle się rozrastało, powstawały kolejne enklawy, centrum handlowe, centrum sportowe. I my także się rozrośliśmy. Najpierw dołączyła do nas fantastyczna rejestratorka – pani Wirginia, potem pani Kasia, a następnie pani Magda, higienistka. Dalej byli lekarze: dr Włodarczyk, dr Zaraska, dr Barabasz i dr Rajchel. Aż w końcu przyszedł czas na Michalinę.

Michalina Drozd: Zajmuję się wszystkim, co się dzieje wokół firmy. Dbam, aby wszystkie wartościowe nowinki technologiczne były do dyspozycji naszych pacjentów i odciążam mamę w obszarach pozamedycznych, tak aby miała czas na to, co kocha najbardziej – leczenie.

Jesteśmy bardzo podobne, ale jednocześnie cudownie się różnimy. Dzięki temu, możemy się uzupełniać i tym lepsze są efekty naszej wspólnej pracy

 

Jakie jeszcze miejsca w stolicy Śląska są dla pań szczególnie ważne?
Michalina Drozd: Katowice przemieniły się z miasta brudnego i zaniedbanego w oazę kultury, kolebkę ogromnych imprez. Kiedy kilkanaście lat temu mama zawoziła mnie do przedszkola, przejeżdżałyśmy przez rondo i zawsze był przed nim dramatyczny korek. To było iście piekielne miejsce. Jak pojawiły się wizualizacje tunelu, to wzięłam je za spełnienie marzeń. Nie podejrzewałabym, że w najbliższym sąsiedztwie powstaną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie.

Dr Aleksandra Drozd: Szczególnym miejscem jest też Koszutka. Obie tam się urodziłyśmy, tam wciąż mieszka Babcia moich córek i moja Mama, którą regularnie odwiedzamy. Przepięknie było patrzeć, jak zmieniały się Katowice w tym rejonie, kiedy powstawała Strefa Kultury. Jako rdzenne Ślązaczki niezmiernie doceniamy to, jak powstawało nowe z uszanowaniem tego, co jest naszym dziedzictwem.

For Mom’s Smile — podaruj zdrowie swojej mamie

Zastanawiasz się nad tym, co mogłoby uszczęśliwić Twoją mamę i wywołać szczery (i piękny) uśmiech na jej twarzy? Podaruj jej to, co najważniejsze, czyli zdrowie! Dentestica – klinika pro- wadzona przez matkę i córkę, przygotowała wyjątkową propozycję prezentu nie tylko na Dzień Matki— voucher For Mom’s Smile. Szerokie możliwości personalizacji zakładają wybór dowolnej kwoty lub konkretnej usługi.