Energooszczędność a niebanalna architektura

Misją architekta Paula de Ruitera z pewnością jest ochrona środowiska, rekompensowanie strat energii, czy też stworzenie odpowiedniej przestrzeni dla człowieka. Jednak trzeba zauważyć, że nasz kolejny Mistrz, tworzy również przede wszystkim piękną architekturę – architekturę pełną rytmu, symetrii i proporcji. Architekturę, która uspokaja, i która inspiruje. Tylko trzeba ją najpierw zobaczyć.

TEKST : Paulina Adamczyk, SARP
ZDJĘCIA: Paul de Ruiter Architects

Kiedy widzimy szklaną bryłę Willi Kogelhof, ostatnie, co przychodzi na myśl, to energooszczędność. A jednak: Paul de Ruiter, holenderski architekt, już od 1994 roku udowadnia, że estetyka i zrównoważone wykorzystanie energii nie wykluczają się wzajemnie. Czyste, szlachetne bryły jego projektu nie są zniekształcone panelami fotowoltaicznymi, a ogrody nie zostały przekopane, aby stworzyć miejsce dla pomp ciepła. Paul de Ruiter oferuje przeszklone przestrzenie z widokiem na stawy migracyjne ptaków czy atrialną klatkę schodową, która równoważy komfort termiczny w całym budynku.

DSC_7010Polak Building/Erasmus University Rotterdam Parter budynku jest dostępny dla wszystkich – studentów i przechodniów. Można udać się do fryzjera, na zakupy albo do kawiarni. Przestrzenne schody prowadzą do serca budynku – atrium na pierwszym piętrze – gdzie zaczyna się uniwersytet.

Afsluitdijk © Rijkswaterstaat - foto: Joop van Houdt

Afsluitdijk Ikona inżynierii hydrotechnicznej – chroniąca Holandię przed morzem. Konieczna renowacja 35-kilometrowej zapory daje wiele możliwości: rozwój nowoczesnych technologii i stworzenie nowych doznań przestrzennych dla odwiedzających.

Villa Kogelhof_Jeroen Musch_DSC_1215

 

Villa Kogelhof Szklana fasada zapewniająca otwartą przestrzeń mieszkalną wykorzystuje nowoczesne systemy wentylacji w celu utrzymania komfortu klimatycznego w budynku. Przy użyciu właściwych innowacji technicznych z każdego materiału można stworzyć energooszczędny i komfortowy dom.


Materiał powstał we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, organizatorem cyklu spotkań: „Mistrzowie Architektury”. Więcej informacji: www.sarp.katowice.pl