Dżem, Metalmania, Himalaje, Festiwal Katowice Kultura Natura i Zespół Śląsk

Sprawdźcie, jakie koncerty i imprezy plenerowe polecamy na wiosnę.

Dżem
14 kwietnia, godz. 19
Mega Club, Katowice
Bilety: od 60 zł

Powiedzieć, że Dżem to zespół kultowy, to nic nie powiedzieć. Na scenie grupa założona przez braci Adama i Benona Otrębów oraz Pawła Bergera występuje od 1973 roku. Przez ten czas uzyskała status jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej. Największe sukcesy Dżem święcił pod koniec lat 80. i na początku 90., gdy wokalistą był legendarny Ryszard Riedel. Wówczas powstały najsłynniejsze kompozycje i najpopularniejsze płyty. W ostatnich latach zespół jednak nie zwalnia tempa. Wydał m.in. album symfoniczny i jubileuszowy na 35-lecie.W Mega Clubie usłyszymy z pewnością stare przeboje pokroju „Wehikułu czasu”, „Whisky”, „Listu do M.” i „Snu o Victorii”, ale też nowe kompozycje z ostatnich płyt.

Metalmania
7 kwietnia
Spodek, Katowice
Bilety: od 180 złotych

W zeszłym roku Metalmania wróciła po dziewięciu latach przerwy. Spokojnie można powiedzieć, że był to jeden z największych muzycznych powrotów ostatnich lat. Kultowy festiwal zagości w Katowicach również w tym roku i będzie największym metalowym świętem w Europie Środkowo-Wschodniej. Dwie sceny, różnorodni wykonawcy, wyśmienita atmosfera – to największe atuty tegorocznej Metalmanii. Wystąpią m.in. Asphix, Mekong Delta, Skyclad, Wolf Spider i Xentrix.Headlinerem i niekwestionowaną gwiazdą 24. edycji będzie norweski zespół Emperor. Zespół ten niepodzielnie króluje na blackmetalowej scenie i od lat cieszy się uwielbieniem krytyków muzycznych oraz fanów.

place kultury_Emperor ARC

Festiwal Katowice Kultura Natura
Od 11 do 20 maja
NOSPR, Katowice
Bilety: od 20 zł

Różnorodne epoki historyczne i gatunki muzyczne w jednym miejscu, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wszystko podczas czwartej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura, który odbędzie się od 11 do 20 maja. Na scenie zagoszczą muzycy światowej klasy, a tematem przewodnim będzie dziecięctwo.

Na dwóch koncertach, w sobotę19 i w niedzielę 20 maja, festiwal gościć będzie słynną Tonhalle-Orchester Zürich i jej dyrektora artystycznego Lionela Bringuiera. Podczas niedzielnego koncertu orkiestrze towarzyszyć będzie jeden z najlepszych na świecie pianistów Leif Ove Andsnes, który w piątek 18 maja wystąpi także w recitalu solowym. W poniedziałek, 14 maja, festiwalowy wieczór pieśni uświetni światowej sławy tenor Ian Bostridge.

Na festiwalu, wzorem poprzednich edycji, zagości także muzyka kameralna. We wtorek 15 maja wystąpi, wymieniany wśród najważniejszych kwartetów, francuski Quatuor Ebène. Częścią festiwalu będą także dwa koncerty abonamentowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą dyrektora artystycznego festiwalu Alexandra Liebreicha (koncert otwarcia 11 maja i koncert czwartkowy 17 maja).

Himalaje
Premiera 19 maja
Teatr Śląski, Katowice
Sprzedaż biletów wkrótce

„Himalaje” to opowieść o szczytach ludzkich możliwości, ale i o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami. Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki czy Artur Hajzer oraz ci, których życie się z nimi splotło – to właśnie ich spotkamy w spektaklu Roberta Talarczyka, który współtworzą m.in. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy głośnej biografii „Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”.

Zespół Śląsk „A to Polska właśnie”
19 kwietnia, godz. 18
Opera Śląska, Bytom
Bilety: od 65 zł

Jubileuszowy występ z okazji 65. rocznicy powstania zespołu „Śląsk” będzie wyjątkowy chociażby dlatego, że artyści wystąpią w stylizowanych kostiumach z regionów całej Polski. Przeważającą część programu „A to Polska właśnie” stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi zespołu. W programie znajdują się „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry”, „Ondraszek” oraz opracowania muzyczne do takich tańców, jak: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak – Oberek”, „Krakowiak”, „Polonez – Mazur” i „Tańce górali podhalańskich”.

Dabrowa Gornicza 11.11.2017 Zespol Piesni i Tanca Slask Koncert Niepodleglosciowy Palac Kultury Zaglebia Fot. Irek Dorozanski