Czas miasta, czas dzielnicy

Amerykański politolog, Benjamin Barber, snuł marzenia o powołaniu globalnego parlamentu burmistrzów. Twierdził, że to miasta – ze swoją kreatywnością, siecią kontaktów, pragmatyzmem, partycypacją i współpracą mieszkańców – są naturalną przestrzenią życia człowieka. Dlatego w zglobalizowanym świecie prawdziwa władza spoczywa nie w rękach państw, ale miast. Nadzieja tkwi w miejskiej demokracji.

Tekst Bartłomiej Wnuk

O tym, jaka siła drzemie w mieście i jego mieszkańcach, możemy się przekonać na własnej skórze. Z roku na rok w samych Katowicach rośnie liczba lokalnych projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku katowiczanie mogą zadecydować, na realizację których spośród 252 zgłoszonych przez nich samych projektów przeznaczyć ponad 20 mln zł. Mieszkańcy wybiorą, czy w ich dzielnicach powstaną nowe place zabaw, boiska, kino lub lodowisko.\

Potencjał Katowic i tożsamość dzielnic są jednym z tematów jesiennego numeru „Place”. Oprócz tego, przeczytają Państwo o rosnącym w siłę zdrowotnym segmencie rynku dóbr luksusowych. A na koniec – zaprosimy na przejażdżkę po bezdrożach Stanów Zjednoczonych.

Zapraszam do lektury!