Byt rozszerzony Masaharu Takasakiego

Masaharu Takasaki pochodzi z Kagoshimy na wyspie Kyushu, uznawanej za kolebkę cywilizacji japońskiej. Jest jednym z najbardziej oryginalnych japońskich architektów i autorem szeregu niezwykłych budynków w całej Japonii. Koncepcje japońskiego architekta zawierają w sobie oryginalne połączenie motywów organicznych i mitologicznych. Takasaki sam opisuje swoją architekturę jako „byt rozszerzony”, powstający w wyniku koncentracji wewnętrznej świadomości ludzkiej i energii natury, łączący ogół ludzkości z kosmosem.

TEKST: Tadeáš Goryczka, Kabinet Architektury w Ostrawie

Mistrzowie Architektury

Gościem kolejnego wykładu z cyklu „Mistrzowie Architektury” będzie Masaharu Takasaki. Spotkanie odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w Muzeum Śląskim, które jest współorganizatorem wydarzenia.

zima16sarp4

Masaharu Takasaki prócz ciągłego poszukiwania nowych dróg w architekturze, dużo uwagi poświęca konstrukcjom odpornym na działania żywiołów. Przełomowymi dla działalności projektanta były tsunami i katastrofa w elektrowni atomowej Fukushima w 2011 roku. Od tego czasu jest bardzo zaangażowany w odbudowę osiedli mieszkaniowych regionu.

Takasaki stosuje w pracy tradycyjne japońskie środki kaligraficzne (węgiel namoczony w wodzie). – Dzisiaj jest tendencja do projektowania wszystkiego od początku do końca w komputerze, co prowadzi do ujednolicenia języka architektury – mówi Takasaki. Uważa, że w związku z tym kiedyś nadejdzie czas, w którym oprogramowanie całkowicie zastąpi architektów. Wszystko to sprawia, że chce konsekwentnie ufać swojej dłoni.

zima16sarp1

Inspiracja tradycją japońską nie ogranicza się w przypadku Takasakiego tylko do techniki manualnej przy projektowaniu. Hōryū-ji jest najstarszym zachowanym, drewnianym budynkiem nie tylko w Japonii, ale również na świecie. Ta buddyjska świątynia liczy ponad 1000 lat i stanowi dla Takasakiego inspirację konstrukcyjną.

zima16sarp3

W praktyce budowlanej architekta duże znaczenie odgrywa również element społeczny, w ramach którego mieszkańcy sąsiadujący z inwestycją, którą projektuje Takasaki, mają wpływ na ostatczny kształt budynku. W ten sposób projektuje również budynki użyteczności publicznej, np. projekt przedszkola zbudowanego na betonowych palach ponad ziemią zakłada możliwość organizacji placu zabaw dla dzieci pod budynkiem.

zima16sarp2

Materiał powstał we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, organizatorem cyklu spotkań: „Mistrzowie Architektury”. Więcej informacji: www.sarp.katowice.pl

Zapisz