Blues prosty, blues rzetelny

Blues to muzyka niszowa. Ale nie w sensie popularności. Chodzi bardziej o to, że nie stoją za nim duże pieniądze. Nadal, również na Zachodzie, jest traktowany po macoszemu – produkcje i sale są znacznie tańsze niż w przypadku innych gatunków. Rawa Blues odwraca ten porządek.

Muzycy występują we wspaniałych salach, grają na świetnym sprzęcie i w doskonałych warunkach. I pewnie głównie dzięki temu nasz festiwal w 2012 roku otrzymał prestiżową nagrodę Keeping The Blues Alive, która od ponad 30 lat jest przyznawana przez The Blues Foundation ludziom i organizatorom mającym duży wkład w propagowanie muzyki bluesowej na świecie.

Choć Chicago Blues Festival uchodzi za największy bluesowy przegląd na świecie, to z ust artystów coraz częściej pada, że nasza „Rawa” jest równie dobra, o ile nie lepsza. Dlaczego? Bo żaden bluesman, który pierwszy raz pojawił się na naszej imprezie, nigdy wcześniej nie grał w takiej sali koncertowej, jaką jest sala NOSPR w samym sercu Katowic. Miasta ludzi prostych i rzetelnych. Te same cechy ma też blues.

Kiedy na przełomie kwietnia i maja 1981 roku zorganizowałem pierwszą edycję festiwalu, to chodziło mi przede wszystkim o promocję bluesa – muzyki, bez której nie byłoby ani jazzu, ani rock and rolla. Później, kiedy uczyniliśmy z niej imprezę międzynarodową, chcieliśmy pokazać naszej publiczności różnorodność. Udowodnić, że blues to nie tylko Dżem i Tadeusz Nalepa. Natomiast, kiedy cztery lata temu po raz pierwszy zaprosiliśmy widzów do NOSPR, zależało nam na pokazaniu wielkiego poziomu, doskonałych improwizacji i najwybitniejszych postaci.

Dziś, co mnie niezmiernie cieszy, festiwal łączy te wszystkie atuty. Do tego, dzięki Spodkowi, jest największym odbywającym się pod zadaszeniem, bluesowym festiwalem na świecie.

Podczas 37. edycji, która rozpocznie się 28 września, nie zabraknie artystów, na których należy zwrócić szczególną uwagę. Wśród nich m.in. znakomita wokalistka i pianistka Eden Brent, jeden z najlepszych zespołów gospel Tim Woodson & Heir Harmony oraz fenomenalny 20-latek Marcus King, który do Katowic przyjedzie w pełnym, wzbogaconym o dęciaki składzie.

Irek Dudek
Kompozytor, harmonijkarz, wokalista i autor tekstów. Znany pod pseudonimem Shakin’ Dudi. Pomysłodawca i organizator wszystkich edycji festiwalu Rawa Blues.