Skandynawskie kształty z Arabii Saudyjskiej

Jacob Kurek jest duńskim architektem, partnerem w Henning Larsen Architects, jednym z największych skandynawskich biur architektonicznych. Przez sześć lat prowadził oddział w Rijadzie i był odpowiedzialny za projekty realizowane na Półwyspie Arabskim. To tam nabył doświadczenie w projektowaniu na wielką skalę i dostosowaniu budynków do wyjątkowych warunków. I to nie tylko geograficznych i krajobrazowych, ale także społecznych i kulturowych.

Tekst: Jessica Kufa

Gościem kolejnego wykładu z cyklu „Mistrzowie Architektury” będzie Jacob Kurek. Spotkanie odbędzie się 23 listopada o godz. 18 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Katowicach, a jego kuratorem arch. Wojciech Fudala.

Jacob Kurek projektował pojedyncze budynki, ale także całe dzielnice. Stał się jednym z najbardziej wpływowych architektów działających na Środkowym Wschodzie. Każdy z jego projektów przyciąga uwagę. Zaskakujące kształty brył, dekoracja elewacji i skala dobrze korespondują z europejskim wyobrażeniem Arabii Saudyjskiej, z jej bogactwem, przepychem i surowością krajobrazu.

Budynek Financial Plaza w King Abdullah Financial District (na zdjęciu głównym) zainspirowany kształtem liści palmy i kolorem pustynnego piasku bardziej przypomina rzeźbę niż obiekt architektoniczny. W założeniu ma być miejscem spotkań zarówno tych formalnych, jak i codziennych, służących relaksowi i rozrywce

Dla porównania University Of Southern Denmark, Campus Kolding, budynek uniwersytetu znajdujący się na terenie Danii. Wspólnym elementem dla projektów, przy których pracował Jacob Kurek jest dekoracyjna i pełna ekspresji fasada. Jednak to nie myśl o niej zdeterminowała pracę architekta, a zastosowane instalacje grzewcze i chłodzące, wentylacja i funkcjonalność wnętrz. Przy projektowaniu budynku sporo uwagi poświęcono światłu dziennemu, które sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Na uwagę zasługuje również projekt wnętrz. Wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na obrzeżach. W środku powstało atrium, do którego można zaglądać ze wszystkich poziomów dzięki balkonom. Biura i sale są otwarte i wyposażone tak, aby umożliwić pracę indywidualną i grupową.

Place Architektury_University_of_Southern_Denmark_Kolding_Campus_MS_01

Female Branch of Prince Naif Centre for Health Science Research stanowi charakterystyczny element krajobrazu. Przy jednoczesnym zachowaniu dekoracyjności i wytworności budynku zadbano także o jego funkcjonalność i komfort psychiczny użytkowników. Zaprojektowano miejsce służące do nauki i refleksji. Tworząc otwarte tarasy, uwzględniono potrzebę wspólnego spędzania czasu i odpoczynku studentek.

Place Architektury_Female Branch of Prince Naif Centre for Health Science Research
Materiał powstał we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, organizatorem cyklu spotkań: „Mistrzowie Architektury”. Więcej informacji: www.sarp.katowice.pl.