15 lat z mistrzami architektury

Spotkania z mistrzami architektury odbywają się już od 15 lat. W tym czasie, na zaproszenie katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, stolicę Górnego Śląska odwiedziło 60 architektów. Ostatnio: Wolfram Putz, współzałożyciel pracowni GRAFT i Andy Bow, partner w Foster+Partners

Tekst: Jessica Kufa

Już od 15 lat cykl spotkań z mistrza- mi architektury nieprzerwanie cieszy się popularnością wśród studentów, architektów i osób zainteresowanych projektowaniem. W każdym wykładzie bierze udział od 400 do 600 osób.

Tegoroczny cykl wykładów rozpoczął się 28 marca od spotkania z Wolframem Putzem, współzałoży- cielem pracowni architektonicznej GRAFT. Biuro powstało w 1998 roku z inicjatywy Larsa Krückeberga, Wolframa Putza i Thomasa Willemeita. Dzisiaj posiada siedziby w Los Angeles, Berlinie i Pekinie. Ważną ideą dla architektów GRAFT jest multidyscyplinarność, architektura jako hybryda kultur, technologii, lokalności i globalności oraz tradycji i nowoczesności. To wszystko jest próbą uchwycenia płynnej tożsamości. Architekci czynią ze swoich projektów narzędzia łączące tzw. kulturę wysoką i popkulturę, filozofię z myślą potoczną, sport ze sztuką.

Kolejnym z mistrzów, którzy tej wiosny odwiedził Katowice był Andy Bow, partner w Foster+Partners. Architekturę tej pracowni można określić jako zrównoważoną i racjonalną. Pracownia wybiera technologie i strategie projektowania, myśląc o ich wpływie na środowisko, ale termin ten rozumie bardzo szeroko, stosuje go bowiem także w znaczeniu społecznym. Wiele pracowni chwali się interdyscyplinarną zespołową pracą. Foster+Partners idą jednak znacznie dalej, angażując się w działania na rzecz równego dostępu do zawodu i zarobków dla kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi i współczesnym formom niewolnictwa.