Znamy trasę tramwaju na południe Katowic

Znamy już dokładną trasę, którą pojedzie tramwaj na południe Katowic. Koszt inwestycji to około 110 mln złotych, budowa ma się rozpocząć po 2018 roku, a pierwszy tramwaj na pętli w Bażantowie zobaczymy prawdopodobnie w 2020 roku.

ZDJĘCIE: Archiwum

Przedsięwzięcie jest wspólnym projektem miasta Katowice i spółki Tramwaje Śląskie. Za zakres drogowy i węzeł przesiadkowy odpowiadać będzie miasto, a za budowę nowej linii tramwajowej – Tramwaje Śląskie. Budowa rozpocznie się po 2018 roku, wcześniej ma zostać opracowana dokumentacja projektowa. Obok linii tramwajowej powstanie również ścieżka rowerowa. Na budowę nowej drogi będziemy musieli poczekać, aż do 2030 roku.

Zapowiadana przez władze miasta trasa ma się rozpocząć od pętli Brynów, a zakończyć na nowej pętli w Bażantowie. Pokonanie całej trasy powinno zająć tramwajom od 10 do 12 minut. Jadąc z Bażantowa do centrum Katowic, na Rynku powinniśmy pojawić się po około 20 minutach.

Pierwotnie linia miała przebiegać w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej przy ulicach Glebowej, Jagodowej i Jarzębinowej. Na wniosek mieszkańców tych ulic, linia zostanie poprowadzona wzdłuż istniejącej infrastruktury kolejowej. Planowany przebieg nowej linii tramwajowej: pętla Brynów, ul. Rzepakowa, skrzyżowanie z ul. Kolejową, skrzyżowanie z linią kolejową, ul. Szenwalda, ul. Ziołowa, ul. Cegielnia Murcki, ul. Kryniczna bez wjazdu na teren rezerwatu, ul. Radockiego, ul. Bażantów, Pętla Kostuchna.

Print