Zadbaj o minimum bezpieczeństwa – przygotuj kopertę życia

Idea Koperty Życia sprowadza się do jednego: dostarczyć służbom ratunkowym informacje, które usprawnią udzielenie pomocy medycznej. To szczególnie ważne w przypadku osób starszych, które żyją samotnie i nie posiadają np. smartfonów z danymi medycznymi w postaci elektronicznej. Kopertę Życia może wypełnić każdy. Seniorzy, którzy mieszkają w Enklawie Kryształowej na Osiedlu Bażantowo mogą dodatkowo liczyć na szereg innych zabezpieczeń.

Koperta życia to formularz z najważniejszymi danymi zdrowotnymi, który chowa się do lodówki (ponieważ to sprzęt, który jest niemal w każdym domu i łatwo go zidentyfikować). Lodówkę, w której jest koperta należy oznaczyć „Koperta życia”, by ratownicy medyczni wiedzieli, że znajduje się w niej formularz z informacjami medycznymi. Dodatkowo, do koperty można schować inny dokument z ważnymi danymi, np. wypis ze szpitala.

Co wpisać w poszczególnych rubrykach? Jeśli to problem, to warto poprosić o pomoc lekarza z przychodni, np. podczas rutynowej wizyty. – W kopercie życia powinny się znaleźć najważniejsze informacje o stanie zdrowia. Choroby, na które cierpimy, leki które przyjmujemy (i ich dawki) oraz alergie. A dodatkowo numery kontaktowe do najbliższych, których trzeba powiadomić w razie problemów ze zdrowiem – podpowiada lek. med. Justyna Kurzok-Najbar z Centrum Medycznego Signum.

Przygotuj własną kopertę życia