Wygaszone piece i opustoszałe fabryki

Przemysłowy Śląsk w stanie rozbiórki. Industrialne przestrzenie, które pustoszeją i ucieka z nich życie. W lutym w Katowicach będzie można zobaczyć cykl zdjęć Michała Cały „Śląsk i Zagłębie 2004-2016”. Wystawę poleca Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

Buchający dym, rozgrzane do czerwoności piece, spracowani robotnicy – tak jeszcze kilkadziesiąt lat temu prezentowały się Śląsk i Zagłębie na fotografiach Michała Cały. Dziś, mimo że wygaszono wielkie piece starych hut, zatrzymano linie produkcyjne walcowni, odlewni, cementowni, a kruszejące mury fabryk odkrywają elementy stalowych konstrukcji, to życie wciąż toczy się pewnym jednostajnym rytmem, a przemysł ciężki nadal dominuje w śląskim i zagłębiowskim krajobrazie.

Swietochlowice_2004

Michał Cała to pochodzący z Torunia artysta, który po zakończeniu studiów na Politechnice Warszawskiej, zamieszkał w Tychach i w latach 1978–1992 poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. W efekcie tej pracy powstał najważniejszy w jego dorobku cykl czarno-białych fotografii „Śląsk”. Po latach artysta wrócił do fotografowania starych hut, kopalni, osiedli robotniczych.

Wernisaż wystawy „Śląsk i Zagłębie 2004-2016” odbędzie się 7 lutego 2018 r. o godz. 18.30 w Galerii Katowice przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego w środy, czwartki i piątki w godz. 17.00-20.00.

Swietochlowice_Lipiny_2005

W 2004 roku Michał Cała zastał na Śląsku i w Zagłębiu górnictwo i hutnictwo w trakcie rozbiórki. Przez dziesięć lat dokumentował zmierzch pewnej epoki. Czarno-białe zdjęcia ze śląskiego cyklu znalazły uznanie – fotografie były prezentowane w kraju i zagranicą (m.in. w Londynie, Belfaście, Atenach, Mannheim). W marcu 2018 r. będą eksponowane w BlueSky Gallery w Portland w Stanach Zjednoczonych.

Laziska_Gorne_2012

Materiał powstał we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski / www.zpaf.katowice.pl.