Uroczyste otwarcie Enklawy Kryształowej

W Enklawie Kryształowej na osiedlu Bażantowo mieszkają już pierwsi seniorzy. Wkrótce zapytamy ich o wrażenia. Tymczasem przedstawiamy relację z uroczystego otwarcia, które uświetniła obecność wielu znamienitych gości zajmujących się polityką senioralną.

TEKST I ZDJĘCIA: PIOTR KALSZTYN

Enklawa Kryształowa to kompleks budynków przeznaczonych dla seniorów, którzy chcą się cieszyć samodzielnością, a w razie potrzeby mieć dostęp do całodobowego serwisu świadczonego przez wykwalifikowanych pracowników. W pierwszym budynku zamieszkali już seniorzy, w kolejnych dwóch trwają prace wykończeniowe, a w planach jest jeszcze budowa czwartego. Na pierwszy rzut oka Enklawa Kryształowa niczym nie różni się od pozostałej zabudowy osiedla – nowoczesna architektura, brak barier i przyjazne otoczenie z wyjątkowym terenem parkowym: z ławeczkami, ścieżkami spacerowymi i elementami małej architektury. Unikalność Enklawy tkwi we wnętrzach. To wspomniany serwis, a więc możliwość wezwania wszelkiej pomocy przez całą dobę (za pomocą jednego przycisku!) oraz części wspólne, w których będą się mogli spotykać mieszkańcy np. salon klubowy.

enklawa09165

Mieszkańcy Enklawy Kryształowej będą mogli spotykać się w salonie klubowym

enklawa09166

Miękkie projekty dla seniorów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Tworząc przedwyborczą „Umowę z mieszkańcami Katowic”, zwróciłem szczególną uwagę na kwestie senioralne, bo niełatwe wyzwania podeszłego wieku dotkną prędzej czy później każdego z nas. Na początku postanowiłem zebrać wszelkie informacje w zakresie tego, co miasto dla seniorów już robiło. Okazało się, że funkcjonowało wiele ciekawych projektów mających na celu np. integrację pokoleń, aktywizację seniorów i przyciąganie ich do miejskich przestrzeni. Niestety, okazało się, że informacje o takich wydarzeniach często do potencjalnych beneficjentów nie docierały. Dlatego od dwóch lat tworzymy informator, w którym szczegółowo opisujemy prowadzone przez miasto działania na rzecz seniorów, by zwiększać liczbę osób biorących w nich udział.

enklawa09161

Musimy zmienić swoje przyzwyczajenia – mówi Ryszard Wilczyński, były wojewoda opolski, twórca programu „Specjalna Strefa Demograficzna”

Model Bażantowa jest absolutnie uniwersalny na kilku płaszczyznach. Pierwsza, to kwestia senioralna; druga – model urbanizacyjny tworzenia zbilansowanej struktury miejskiej pod względem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym; a trzecia – model biznesowy rozwijania i komponowania usług publicznych. W całym świecie zachodnim struktury senioralne wbudowuje się w normalnie funkcjonujące struktury demograficzne, zapobiegając sytuacji synchronicznego starzenia się nowo powstałych osiedli.Niestety Bażantowo to u nas chlubny wyjątek. Ale nie winiłbym za to wszystkich deweloperów. Najpierw potrzebujemy działań edukacyjnych, bo niektóre problemy mogą się okazać nierozwiązywalne, jeśli nie zmienimy pewnych przyzwyczajeń i będziemy upierać się, żeby do końca swoich dni mieszkać w mieszkaniu za dużym, niefunkcjonalnym, najeżonym barierami, daleko od dzieci. Warto edukować, że największym kapitałem seniora jest nieruchomość, a model zapisywania jej dzieciom jest kontrproduktywny dla jednej i drugiej strony – zasoby zostaną zużyte, a problemy starości zostaną. Kluczem do zapewnienia zadbanej starości jest alokacja, ale do podjęcia takiej decyzji potrzeba wiedzy, że się to opłaca i że da się to zrobić. Taką wiedzę trzeba kierować do osób w wieku 55 plus oraz do dzisiejszych 40-latków, ich dzieci.

enklawa09163

Powoli budujemy tradycję dbania o seniorów – Mówi prof. Marian Zembala, lekarz, kardiochirurg, były minister zdrowia

Mimo dużej dostępności na świecie, w Polsce model Enklawy Kryształowej niestety nie jest jest jeszcze rozpowszechniony. I nie usprawiedliwiają nas tłumaczenia, że za drogi, że dla elit bo jako społeczeństwo nie robimy nic, żeby zmniejszyć te bariery. Pięć lat spędziłem w Holandii, gdzie tego typu rozwiązania są naturalne, a w sposobie życia zapisało się, że rodzice w pewnym wieku przygotowują sobie miejsce na starość, często w sąsiedztwie zamieszkania swojego dziecka. Poprzez takie miejsca jak osiedle Bażantowo, budujemy tradycję dbania o seniorów w naszym kraju. Jeśli w pewnym wieku myślimy o samochodzie, żeby się swobodnie poruszać, o domu – by zapewnić komfort rodzinie, tak przychodzi czas, że musimy pomyśleć o zabezpieczeniu rodziców na starość.Każdy człowiek w jesieni swojego życia chce mieć poczucie spełnienia, że zrobił coś dla innych oraz harmonii, którą daje kontakt z przyrodą, spacery, samodzielność i możliwość spotykania się zarówno ze swoimi równolatkami, jak i ludźmi młodymi.

Zdrowie jest zbyt cenne, by pozostawiać je jedynie lekarzom – Mówi Prof. Jan Duława, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach–Ochojcu

Rośnie zagrożenie działaniem niepożądanym leków, na które szczególnie narażone są osoby starsze. Amerykanie policzyli, że aktualnie jest to trzecia przyczyna zgonów (po chorobach serca i naczyń krwionośnych oraz nowotworach). I nie chodzi tu bynajmniej o błędy medyczne (bo działanie niepożądane jest immanentną częścią działania leków), a o leki, które należą się choremu z powodów medycznych. Osobiście uważam, że przyczyn należy szukać w medykalizacji życia i fragmentaryzacji medycyny. Bo czymże jest zdrowie, jak nie błogostanem fizycznym, psychicznym, emocjonalnym, duchowym i społecznym i czy jest łatwiejszy sposób, by je odzyskać niż zażycie pigułki zapisanej przez lekarza? Medykalizacja sięga momentami granic absurdu, a szczególnie złe konsekwencje przynosi osobom starszym narażonym na spożywanie ogromnych ilości leków. Warto tu przywołać wyliczenia, z których wynika, że przy ośmiu przyjmowanych lekach prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych przynajmniej jednego z nich wynosi 100 procent. Przyjmując osiem różnych pigułek dziennie, mamy więc pewność, że efektem będzie kolejna choroba. Upewnia mnie to w przekonaniu, że lekarzem jest się wtedy, kiedy odejmuje się leki, a nie dodaje kolejne i tej odpowiedzialności trzeba uczyć współczesnych medyków. Musimy pamiętać, że na starość pracujemy od dzieciństwa i to od naszego stylu życia w 50 proc. zależy nasze zdrowie (a tylko ok. 20 proc. od medycyny; pozostałe składowe to geny i środowisko). Pamiętajmy: nasze zdrowie jest zbyt cenne,by pozostawiać je wyłączenie lekarzom.

enklawa09164

Przy okazji uroczystego otwarcia Enklawy Kryształowej odbyła się konferencja poświęcona tematyce senioralnej. Do agendy weszły takie zagadnienia, jak: „Założenia integracji pokoleń w przestrzeni urbanistycznej”, „Czym jest nowoczesne mieszkanie z serwisem”, „Technologie w służbie seniora” oraz „Usługi świadczone w zakresie opieki i komfortu”. W dyskusji brali udział m.in. Jacek Piwkowski – wiceprezes Millenium Inwestycje, prof. Jan Duława, Elżbieta Grzeczka – dyrektor Senior Residence, prof. Marian Zembala, Marcin Krupa, dr n. med. Piotr Bednarski – dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

Zapisz

Zapisz