Tylko w Bażantowie! Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu? ­­

Cztery rodziny i cztery różne historie. Łączy je miejsce – Bażantowo. Tu mieszkają, tu założyli rodziny, posłali dzieci do szkoły i otworzyli firmy. Jak im się żyje?

ZDJĘCIA: Arkadiusz Ławrywianiec

Agata Kuźnia, wynajmuje mieszkania w Bażantowie.

Bażantowo obserwuję z pozycji inwestora – na osiedlu mam pięć mieszkań pod wynajem i znalezienie najemców nie stanowi tu żadnego problemu. Moi najemcy to kadra menadżerska, głównie obcokrajowcy, których z Katowicami związał kontrakt. Większość przyjechała tu z rodzinami i chwali sobie Bażantowo za dogodny dojazd do pracy i całą infrastrukturę na miejscu. Centrum medyczne, dwa duże sklepy spożywcze, apteka, szkoła i przedszkole w zasięgu krótkiego spaceru naprawdę bardzo ułatwiają życie. Od prawie dwóch lat dodatkowym atutem jest centrum sportowe, z którego korzysta cała moja rodzina. Bażantowo Sport to kolejna inwestycja, która potwierdza fakt, że rozwojowi osiedla towarzyszy przemyślana koncepcja. Dzięki temu, mieszkania, które tu kupuję są świetną lokatą kapitału.

Beata Tomalska, mieszkanka najstarszej części osiedla.

W tym roku minęła dekada odkąd zamieszkaliśmy z rodziną w Bażantowie. Kiedy się wprowadzaliśmy nie było osiedla, a wyłącznie jeden szereg, który dziś nazywamy „starówką”. Wokół były bagna, drzewa i… bażanty. Od tego czasu osiedle się rozbudowało i ożywiło, ale w środku pozostało ciche i spokojne. Rewelacyjnie się tutaj mieszka, szczególnie dzięki sąsiadom. Moja ulica jest zresztą w tym względzie wyjątkowa. Więzi są na tyle silne, że niektórzy nazywają ją „komuną”. Regularnie spotykamy się towarzysko, a co roku, w noc sylwestrową, wszyscy wychodzimy na ulicę, by się wspólnie bawić. Atmosfera wspólnoty jest też świetnie widoczna w szkole pijarskiej, gdzie podkreśla się konieczność ścisłej współpracy między szkołą a rodzinami. Jej naocznym przejawem są doroczne pikniki czerwcowe i bardzo dobre wyniki, które osiągają uczniowie. Nie tak dawno w pobliżu szkoły wyrósł obiekt, który „pochłonął” całą moją rodzinę – wszyscy zostaliśmy klubowiczami Bażantowo Sport. Dla siebie wybrałam Medical Fitness, czyli zajęcia w małych grupach na basenie, fitnessie i siłowni. Chodzę na nie od roku i dotąd nie zaznałam uczucia monotonii.

 Katarzyna Kania, prowadzi biuro podróży w Centrum Handlowym Bażantowo.

W Bażantowie mieszkam z rodziną od samego początku, czyli jak dobrze liczę – dziesiąty rok. Miejsce polecił nam znajomy i praktycznie już od przeprowadzki jesteśmy bardzo zadowoleni, choć w ciągu dekady bardzo zmienił się charakter osiedla. Teraz to duży samowystarczalny kompleks, który niezmiernie ułatwia codzienne życie. Tym, co cenię tu najbardziej jest poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu mój syn nie spędza czasu wolnego w domu przed komputerem, a swobodnie porusza się po całym osiedlu. Kiedy powstało Centrum Handlowe Bażantowo, to właśnie w nim otworzyłam swoje pierwsze biuro podróży. To był dobry wybór, aktualnie prowadzę dwa biura i otwieram trzecie – mój biznes się rozwija, a ja mam blisko do niezwykle przyjemnej pracy, w której organizuję ludziom wakacje. Mieszkańcy południowych Katowic najczęściej wybierają Grecję i Turcję, a z dalszych destynacji – Tajlandię i Kenię.

Krystyna i Michał Bemowie, mieszkają w Enklawie Modernistycznej.

W 2006 roku szukaliśmy z żoną w mieszkania w tej okolicy. Zdecydowaliśmy się na ofertę Millenium Inwestycji i zamieszkaliśmy w budynku przy ul. Hierowskiego 70. Szybko doceniliśmy infrastrukturę osiedla, ale kiedy pojawiło się pierwsze dziecko zapragnęliśmy wyprowadzić się do własnego domu z ogródkiem. Znaleźliśmy nawet taki, w miejscu oddalonym o kilka kilometrów od Bażantowa, ale oferta Enklawy Modernistycznej, skusiła nas nowoczesną przestrzenią moderny. Dziś wiemy, że tu jest nasz dom. Co ciekawe, w stu procentach wpisaliśmy się w ideę miasta w mieście – dojeżdżamy wyłącznie do pracy, ale po powrocie do domu nie korzystamy z samochodu – wszędzie chodzimy pieszo, bo wszystko, co potrzebne do wygodnego życia mamy na miejscu. Dom i ogród to przyjemność, ale też obowiązek. A tu nie martwimy się o nic, mamy wspaniałych sąsiadów i czujemy się bezpiecznie. Syn uczy się w szkole pijarskiej, a popołudniami razem z córką chodzi na zajęcia w Bażantowo Sport; syn na piłkę nożną, a córka na taniec. Wieczorami spędzamy czas w domu. Nasze mieszkanie w modernie ma 130 mkw. Urządziliśmy je sami zgodnie z zasadą minimalizmu, aby podkreślić przestrzeń i oddać ją dzieciom do zabawy. Nasza praca jest nieprzewidywalna, więc jeśli kiedyś zajdzie konieczność wyprowadzki jesteśmy spokojni o to, że szybko i z zyskiem sprzedamy nasze mieszkanie.

06-10-2014 KATOWICE BAŻANTOWO MIESZKANIE MODERNA 1 2014 FOT - ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC © ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC +48602108563 mail: areklawry@interia.pl www.areklawrywianiec.com

06-10-2014 KATOWICE BAŻANTOWO MIESZKANIE MODERNA 1 2014 FOT - ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC © ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC +48602108563 mail: areklawry@interia.pl www.areklawrywianiec.com