Szlakiem Śląskiego Bluesa

Śląsk jest miejscem, gdzie narodziło się wiele muzycznych legend. To tutaj pierwszy raz przed publicznością występowały takie zespoły, jak: Dżem, Cree, czy SBB. Nie możemy o tym zapominać, a w zachowaniu dobrej pamięci pomoże Szlak Śląskiego Bluesa. Jak w „Wehikule czasu” powrócimy do kultowych klubów, które zniknęły już z muzycznej mapy Śląska.

Wojciech Mirek

Pomysłodawca Szlaku Śląskiego Bluesa, event manager, organizator licznych koncertów i wydarzeń artystycznych w całej Polsce. Uczestniczył w realizacji m.in. Męskiego Grania, Miuosh XV, 35-lecia grupy Dżem.

Dziesięć lat temu razem z Bluestracją graliśmy koncert w piotrowickim klubie Blus. Niesamowity lokal. Klimat tych czterech ścian, opowieści właściciela – Heńka Bialika i muzyka. Wtedy postanowiłem poszukać innych lokali w Katowicach, które wypełnia duch bluesa. Chciałem dowiedzieć się, gdzie mieścił się mityczny klub Puls z „Wehikułu Czasu”. Stopniowo zacząłem odkrywać nowe miejsca, każde z własnymi, obłędnymi historiami. Okazało się, że takie miejsca jak Blus, Puls czy Leśniczówka to właśnie prawdziwa historia. Każde z nich miało tak ogromny wpływ na współczesną muzykę, że zasługują na jakieś upamiętnienie. Tak powstał pomysł stworzenia Szlaku Śląskiego Bluesa.

Założenie jest bardzo proste – zebraliśmy w jedną całość wszystkie rozsiane po całym Śląsku miejsca, w których swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał Dżem, SBB, Krzak czy Cree. Muzyka jest żywą tkanką, dlatego Szlak Śląskiego Bluesa to nie encyklopedia przeniesiona na symboliczne tablice pamiątkowe. Po Szlaku oprowadzają dźwięki i autentyczne wspomnienia osób, które tworzyły historię każdego z tych klubów. Poruszanie się tropem bluesa umożliwia specjalna aplikacja multimedialna, za pomocą której można będzie odtworzyć wspomnienia muzyków o każdym z klubów, które na przestrzeni ostatnich 50 lat gościły np. Ryśka Riedla, Janka „Kyksa” Skrzeka, czy Irka Dudka.

Projekt, który powstaje dzięki wsparciu Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Prezydenta Marcina Krupy, jest rozwojowy – w pierwszym roku funkcjonowania udostępniliśmy historie pierwszych dziesięciu klubów, w przeciągu najbliższych 2 lat planujemy oznaczyć na Szlaku blisko 40 miejsc, które budowały fundamenty muzyki pochodzącej ze Śląska (docelowo, nie tylko bluesowej).

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz