Święta w Enklawie Kryształowej

W komfortowym salonie klubowym Enklawy Kryształowej zapanował już świąteczny nastrój. O codzienności tego miejsca rozmawiamy z Lucyną Kołodziej, która prowadzi recepcję, salon i pomaga mieszkańcom w codziennych sprawunkach.

ROZMAWIA: Dorota Filosek
ZDJĘCIA: Piotr Kalsztyn

Dorota Filosek: Na pierwszy rzut oka Enklawa Kryształowa niczym nie różni się od pozostałej części osiedla. Tymczasem wchodzimy do środka i jest recepcja, choinka, kominek…

Lucyna Kołodziej: Całe Bażantowo to nowoczesna architektura i brak barier, co pomaga nie tylko osobom starszym czy niepełnosprawnym, ale także np. rodzinom z małymi dziećmi w wózkach. Unikalność Kryształowej tkwi we wnętrzu i serwisie zapewniającym komfort dnia codziennego. To też możliwość wezwania wszelkiej pomocy przez całą dobę (za pomocą jednego przycisku) oraz części wspólne. Miejsca, w których spotykają się mieszkańcy – salon klubowy, w którym jesteśmy i przyjazne otoczenie z ławeczkami, ścieżkami spacerowymi i elementami małej architektury, które ożyją wraz z przyjściem wiosny.

Życie, to słowo-klucz do tego, co nas otacza. Pojawiły się świąteczne dekoracje, na półkach stanęły książki, zapłonął kominek i co rusz ktoś się zatrzymuje, żeby zamienić z tobą kilka słów.

Połowa budynku jest już zamieszkała, pozostali mieszkańcy są na etapie ostatnich robót wykończeniowych. Książki, które pojawiły się na półkach należą do mieszkańców, którzy słusznie założyli, że mogą się przecież podzielić nimi z innymi. Chyba nadchodzi pora na pierwszy wieczorek zapoznawczy…

zima16ek3

Pierwszy?

Z salonu klubowego będą też korzystali mieszkańcy pozostałych budynków, które wejdą w skład Enklawy Kryształowej.

Czym na co dzień żyje to miejsce?

Zamiast przebywać w samotności we własnym mieszkaniu, ludzie przychodzą na kawę i piją ją w towarzyskie sąsiadów, czytają przy kominku, panowie umawiają się na wspólne oglądanie meczów reprezentacji przy piwku. Mieliśmy też pierwszą imprezę urodzinową. Normalne życie, jak w normalnym domu.

zima16ek2

Czujesz się gospodynią Enklawy Kryształowej?

To chyba najlepsze słowo opisujące to wszystko, czym się tutaj zajmuję. Aranżuję wspólną przestrzeń, pomagam w organizacji czasu i rozwiązywaniu codziennych problemów mieszkańców: organizuję zakupy, sprzątanie, pomoc w drobnych pracach domowych np. przybijanie gwoździ. Co ważne, wyręczanie w sprzątaniu nie jest drogie. Koszt sprzątania małego mieszkania to 35 zł, a wyniesienia śmieci 2 zł.

Jakie są pierwsze wrażenia tych, którzy się tutaj wprowadzili?

Mieszkańcy czują się jak u siebie, bo cały serwis świadczy niewielkie grono znanych im osób. I co ciekawe, nie tęsknią do miejsc, z których się wyprowadzili. Nawet, gdy zostawiają duże domy z własnymi ogrodami, bo wcześniej musieli sami za wszystko płacić, wszystko organizować. A teraz dzielą się częścią przestrzeni z innymi i korzystają z niej bezproblemowo. Wreszcie mogą poświęcić czas na to, na co dotychczas go nie wystarczało.

Enklawa Kryształowa

Enklawa Kryształowa to kompleks budynków przeznaczonych dla seniorów, którzy chcą się cieszyć samodzielnością, a w razie potrzeby mieć dostęp do całodobowego serwisu świadczonego przez wykwalifikowanych pracowników. W pierwszym budynku zamieszkali już seniorzy, w pozostałych trwają prace wykończeniowe, a w planach jest budowa czwartego budynku.

zima16ek1

Biuro sprzedaży
Millenium Inwestycje Sp. z o.o. Katowice, ul. Hierowskiego 2 | tel. 32 205 95 00 e-mail: sprzedaz@bazantowo.pl | www.bazantowo.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz