Rawa Blues Festival, Ars Cameralis, Lao Che, Jean Michel Jarre i Video Games Live

Sprawdźcie, jakie koncerty polecamy w nadchodzących miesiącach.

36. Rawa Blues Festival
30 września i 1 października 2016
NOSPR i Spodek, Katowice
Bilety: 150 – 300 zł (30.09) i 80 – 369 zł (1.10)

Rawa Blues – największy na świecie bluesowy festiwal organizowany w zamkniętym pomieszczeniu, laureat najbardziej prestiżowej nagrody bluesowej „Keeping The Blues Alive” – odbędzie się w tym roku  w dniach 30 września i 1 października. Impreza rozpocznie się koncertami w siedzibie NOSPR; drugiego dnia fani bluesa będą mogli posłuchać znakomitości gatunku w Spodku. – Znów postawiłem na różnorodność. Chcę pokazać jak najszerszą paletę bluesa. Od tradycyjnego chicagowskiego, po symfoniczne brzmienia. Szerszą reprezentację niż na ostatnich edycjach festiwalu będą mieli polscy wykonawcy. Będzie też absolutna nowość: warsztaty gitarowe, które poprowadzi Albert Lee – zapowiada Irek Dudek, organizator festiwalu.Największymi gwiazdami tegorocznej „Rawy” będą: trzykrotny laureat nagrody Grammy Keb’ Mo’, żywa legenda gitary Albert Lee i najnowszy nabytek słynnej wytwórni Alligator – Toronzo Cannon. Z headlinerami o największą uwagę publiczności zawalczą Shakin’ Dudi oraz, po raz pierwszy po ponad dwóch dekadach na festiwalowej scenie – Dżem.

Ben Weaver na festiwalu Ars Cameralis
19 listopada, godz. 19
Spencer Pub, Katowice
Bilety: 20 zł

Program 25. edycji festiwalu Ars Cameralis powoli się wypełnia (warto zaglądać na stronę: www.arscameralisfestiwal.pl). Ben Weaver to trzeci, po Julii Holter i Richmond Fontaine, artysta, który dołączył do składu tegorocznej edycji. Weaver to człowiek wszechstronny – poeta, muzyk folkowy, ekologiczny aktywista i rowerowy trubadur. To ostatnie określenie w pełni oddaje podejście Weavera do swojej misji. W 2010 roku bowiem, po 13 latach spędzonych w trasie, artysta podjął decyzję o rezygnacji z tras koncertowych wymagających poruszania się samochodem. Od tej pory stara się grać tylko tam, gdzie może dojechać rowerem. Do Katowic przyleci co prawda samolotem, ale po mieście poruszać się będzie jednośladem.

Lao Che
16 października, godz. 20
MegaClub w Katowicach
Bilety: 45 (przedsprzedaż) i 55 zł

Lao Che, jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny muzycznej powróci w październiku do Katowic, by ponownie przedstawić materiał ze swojej ostatniej płyty pt. „Dzieciom”. Choć tytuł albumu nawiązuje do Brzechwy i jego „Brzechwa dzieciom”, nie jest to wcale płyta dla dzieci. Raczej dla dorosłych dzieci, dla tych, którzy mają dzieci i dla wszystkich, którzy byli kiedyś dziećmi. Spięty prezentuje głęboką problematykę codzienności w tonie zatroskanym, z pewną dozą dydaktyzmu – co pozostaje w kontraście do warstwy muzycznej. Jest to najbardziej spontanicznie i żywiołowo stworzona płyta w dotychczasowym dorobku grupy, a do tego bardzo melodyjna i śpiewna.

Jean Michel Jarre
6 października, godz. 18
Spodek, Katowice
Bilety: 149 – 579 zł

Jeden z najpopularniejszych twórców w dziejach muzyki elektronicznej, Francuz – Jean-Michel Jarre, po sześciu latach znów wystąpi w Polsce. Ogłoszona w 2016 roku światowa trasa „Electronica”, rozpoczyna się jesienią i promuje najnowszy album Jarre’a o takim samym tytule. Jarre znany jest z oszałamiających efektów wizualnych stosowanych przy użyciu najnowocześniejszych technologii, które obejrzały miliony ludzi na całym świecie. Nowe show po raz kolejny zapowiada się jako prawdziwie wciągająca muzyczna podróż i pierwszy od kilku lat koncert w katowickim Spodku artysty tego formatu.

Video Games Live
15 i 16 listopada, godz. 19.30
NOSPR w Katowicach
Bilety: 60 – 150 zł

W listopadzie po raz drugi do NOSPR zawita Video Games Live – najsłynniejsza trasa koncertowa muzyki z gier video, stworzona w 2005 roku przez Tommy’ego Tallarico, legendę branży oraz laureata licznych nagród. VGL od lat podróżuje po całym świecie, dając koncerty w najbardziej prestiżowych salach koncertowych z udziałem najsłynniejszych orkiestr symfonicznych. Ich koncerty to jednak więcej niż sama muzyka – to spektakularne widowisko z synchronicznymi projekcjami video oraz pokazem świateł, które od wielu lat niezmiennie przyciąga całe rzesze entuzjastów muzyki z gier. Ich występy w Katowicach (zagrają w NOSPR dwukrotnie) będą gratką szczególnie dla fanów najlepszej polskiej produkcji – „Wiedźmina”, ponieważ uświetni je premiera muzyki z gry w wykonaniu VGL.