Przychodzi futrzak do groomera

Oto trzy przykazania pielęgnacji czworonoga, czyli wyczesany poradnik dla właścicieli przygotowany przez Przychodnię Weterynaryjną iVet.

1. Odwiedzaj groomera
Nasze zwierzęta mają różną okrywę włosową, która wymaga odmiennej pielęgnacji. Zwierzęta z długą sierścią lub włosami potrzebują większej uwagi. Groomer dopasuje odpowiedni szampon lub odżywkę, a w razie wątpliwości – swój wybór skonsultuje z lekarzem weterynarii. Obcinanie pazurów, toaleta uszu i zatok czworonogów u groomera powoli stają się standardem, a właściciele doceniają ich wartość. Regularnie podcinane pazurki są mniej łamliwe, rosną prosto, nie krwawią podczas intensywnego biegania. Czyste uszy znacznie rzadziej ulegają infekcjom, a oczyszczone zatoki nie są narażone na tworzenie się przetok.

2. Czesz i kąp czworonoga
Wiosną i jesienią zwierzęta pozbywają się starej sierści. Regularne wyczesywanie znacznie łagodzi problem gubienia sierści. Koty z długą okrywą włosową, prócz domowych zabiegów, warto wyczesywać u groomera minimum raz w miesiącu. Usunięcie nadmiaru włosa i sierści ogranicza problem powstawania tzw. kul włosowych, czyli bezoarów, przez które koty wymiotują i rozwija się u nich stan zapalny przewodu pokarmowego. Co do kąpieli czworonogów – nie należy przesadzać z intensywnością. Chyba, że zwierzę jest w trakcie leczenia choroby skóry – wówczas kąpiele czworonoga mogą być zalecane nawet codziennie.

3. Wybierz gustowną fryzurę
Dopasowanie fryzury w głównej mierze zależy od upodobań właściciela, a szczegóły ustalane są przed każdym zabiegiem. Nowe miejsce to olbrzymi stres dla zwierzęcia, dlatego na wszystkie zabiegi obowiązują zapisy tak, by nasi pacjenci nie musieli stresować się, czekając w kolejce.W razie potrzeby lub na życzenie właściciela, przeprowadzamy badanie kliniczne, podczas którego lekarz weterynarii kwalifikuje do sedacji (znieczulenia). Po podaniu jednego bezbolesnego zastrzyku, zwierzę pod opieką anestezjologa, spokojnie i bezpiecznie czeka na nową fryzurę.