Pogromcy Zdrowotnych Mitów: Neonatologia

Noworodek nie powinien z mamą wychodzić na spacery, ale za to powinien być kąpany codziennie? A może to normalne, że dziecko po urodzeniu traci masę ciała? O zdrowotne mity zapytaliśmy dr n. med. Danutę Jadamus-Niebrój, specjalistkę pediatrii i neonatologii z Centrum Medycznego Signum.

Fakt/Mit

Mit: Noworodek nie powinien wychodzić z mamą na spacery
To często spotykany mit, który wziął się z tego, że przed laty w okresie noworodkowym przygotowywano dziecko do spaceru poprzez werandowanie. Aktualnie, nie ma żadnych przeciwwskazań co do spacerowania z noworodkiem. Można z nim wyjść na spacer już w pierwszym tygodniu życia, ale trzeba pamiętać, że bardzo łatwo traci ciepło. Dlatego obowiązuje zasada, że noworodek powinien mieć na sobie jedną warstwę odzieży więcej niż dorosły. Oczywiście uwzględniamy warunki atmosferyczne.

Mit: Noworodek powinien być kąpany codziennie
Obecnie przyjmuje się, że optymalną jest kąpiel co kilka dni, dwa-trzy razy w tygodniu. Powody są dwa. Po pierwsze, kąpanie dziecka przez niedoświadczonych rodziców może trwać długo i w konsekwencji powodować wychłodzenie noworodka. Po drugie, skóra noworodka jest niedojrzała, mniej elastyczna niż u dorosłego, dodatkowo bardzo delikatna i dlatego podatna na podrażnienia i uszkodzenia.

Fakt: Dziecko po urodzeniu traci masę ciała
W pierwszej dobie po porodzie odparowuje niewielka część wody z organizmu noworodka, który dodatkowo przyjmuje niewielkie ilości pokarmu, zaledwie 5-10 ml. Spadek masy ciała może być obserwowany już w pierwszej dobie życia noworodka, maksimum osiąga w trzeciej dobie. Wyrównanie do masy urodzeniowej powinno nastąpić w 6-7 dobie życia. W związku z tym, normalnym jest ubytek masy ciała, przeciętnie 5-6 proc. – maks. do 10 proc.

Fakt: Noworodek nie powinien spać na brzuchu
Spanie na brzuchu, co potwierdzają wyniki przeprowadzonych badań, zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Dlatego też, pozycja ta nie jest pozycją preferowaną do spania dla noworodków. Zabezpieczeniem i pomocą dla rodziców może być materac z czujnikiem oddechu, ale najprościej unikać tej pozycji w przypadku najmłodszych dzieci.

Fakt: Większość dzieci tuż po urodzeniu ma żółtaczkę
Zwiększone stężenie bilirubiny (barwnika, który odpowiada za zażółcenie skóry i błon śluzowych) we krwi noworodków sprawia, że żółtaczkę ma 60-70 proc. dzieci urodzonych w terminie i aż 90 proc. dzieci urodzonych przedwcześnie. Jest to wynik przede wszystkim niedojrzałości wątroby.

Fakt: Opieką neonatologa powinny być objęte wszystkie wcześniaki
Nawet zdrowe dziecko raz w miesiącu powinno być zbadane przez neonatologa lub pediatrę, bo kontroli wymagają takie parametry, jak: waga, przyrost masy ciała czy obwód głowy i klatki piersiowej. Wcześniaki to pacjenci, u których problemy mogą wystąpić zarówno bezpośrednio po urodzeniu, jak i w późniejszych miesiącach życia. Dlatego tak ważne jest, aby od początku były objęte opieką neonatologa, który zwróci uwagę na ryzyko wystąpienia m.in. retinopatii wcześniaczej, niedokrwistości czy osteopenii wcześniaczej. W Centrum Medycznym Signum funkcjonuje już poradnia neonatologiczna.

Fakt: Noworodkom i niemowlętom należy suplementować witaminy m.in. D i K
Witaminy powinny być podane już w pierwszej dobie życia dziecka. Tak jest w przypadku witaminy K, której podanie chroni noworodka przed niebezpieczną chorobą krwotoczną noworodka. Nie mniej istotna jest suplementacja witaminy D3. Witamina ta bierze udział w mineralizacji tkanki kostnej oraz regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także wspiera szereg procesów biochemicznych przebiegających w organizmie.

Centrum Medyczne Signum: Katowice, ul. Bażantów 6C, tel. 32 35 000 34 / 35 / 36 / 37 | www.signum-katowice.pl.