Otworkowe fotografie

Światło i czas. Do tego camera obscura. Efekt? Niezwykłe fotografie o nieskończonej głębi ostrości, nietypowej perspektywie. Już w listopadzie w Katowicach będzie można obejrzeć efekty pracy twórców posługujących się tzw. pinhole photography. Najciekawsze prace Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2017 poleca Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

W siódmej edycji OFFO prezentowane będą prace autorów z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech, Szwecji, Ukrainy. Wśród licznego grona polskich artystów swoje fotografie zaprezentuje także krakowski fotograf, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Tomasz Kowalczyk. „Przypadek” to praca o bezustannie zachodzącym procesie fotograficznym (zdjęcie główne).

Prezentowany w ramach biennale wielset „Odpodobnienie” Michaliny Hendrys – to wielootworkowy autoportret, który traktuje o relacjach identyczności i odmienności. Prace powstałe w ramach cyklu złożone są z nakładających się multiplikacji – autoportretów krakowskiej autorki. Projekt jest dyptykiem, składa się z dwóch portretów: w negatywie i pozytywie.

Michalina Handrys

„SAGA Eurotrap” to praca studenta Uniwersytetu Artystycznegow Poznaniu – Tomasza Chowańca przedstawia nabój camera obscura, który posłużył do stworzenia odbitki, oraz negatywy zamknięte w szalkach Petriego.

1

Wernisaż wystawy OFFO 2017 odbędzie się 8 listopada o godz. 18.30 w Galerii Katowice przy ul. św. Jana 10 (II piętro). Ekspozycję można oglądać do 30 listopada w środy, czwartki i piątki w godz. 17.00-20.00.

Materiał powstał we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski / www.zpaf.katowice.pl.