Kontenery Kultury, Ive Mendes, Metal Hammer Festival, Tauron Nowa Muzyka i OFF Festival

Sprawdźcie, jakie koncerty i imprezy plenerowe polecamy na lato.

Kontenery Kultury

Od 16 czerwca do 3 września

Park Śląski, Chorzów

Wstęp bezpłatny

Wyspa na Kanale Regatowym znów ożyje. 16 czerwca ruszają Kontenery Kultury – projekt wyjątkowo muzyczny, łapiący oddech w różnych przedsięwzięciach z pogranicza architektury i designu, niestroniący od tematyki miejskiej.

Kontenery będą modułowe, mało inwazyjne, tymczasowe. Siedem prostych konstrukcji stanie po jednej stronie wyspy. Vis-à-vis zostanie rozłożony duży namiot sferyczny, w którym będą odbywały się koncerty i wydarzenia artystyczne. Wyspa ma żyć nie tylko piątkowymi i sobotnimi koncertami. Zgodnie z ideą, stanie się mobilnym centrum kultury. Wśród planowanych atrakcji są m.in. wystawy, projekcje filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. pisarzami i filmowcami oraz inne ciekawe wydarzenia, które zaproponują członkowie różnych stowarzyszeń, działających na rzecz poprawy przestrzeni. Zarówno tej parkowej, jak i miejskiej.

LINE -UP

16 czerwca – DJ Greg
17 czerwca – Fair Weather Friends
24 czerwca – Reni Jusis
1 lipca – Soxso
8 lipca – Tauron Nowa Muzyka
before (Last Robots)
15 lipca – Piotr Zioła
21 lipca – Paulina Przybysz
22 lipca – Buslav
20 lipca – Izba Przyjęć
12 sierpnia – Domowe Melodie
18 sierpnia – Flirtini
19 sierpnia – Coals
26 sierpnia – Kroki

Place Kultury_kontenery

Ive Mendes

24 czerwca, godz. 20

NOSPR, Katowice

Bilety: od 120 zł

W sali koncertowej NOSPR wystąpi brazylijska piękność śpiewająca bossa novy, popularna w Polsce – Ive Mendes. Jej zespołowi towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy, a koncert prowadzi Marcin Kydryński. Mendes, nazywana „brazylijską Sade” zasłynęła smooth jazzowymi nagraniami, które wniosły do brazylijskiej muzyki nowy powiew i zaprezentowały ją światu.

Piosenkarka od lat współpracuje z producentem Robinem Millerem. Dzięki pomocy Millera i wytwórni Mr Bongo w 2002 ukazał się debiutancki album „Ive Mendes”, który okazał się wielkim sukcesem. Millar wyprodukował również jej kolejny krążek „Magnetism”, który już w tydzień po premierze uzyskał status złotej płyty, a ostatecznie pokrył się podwójną platyną.

W 2016 r. Mendes wydała album „Bossa Romantica” – hołd dla bossa novy, którą artystka określiła jako muzykę, która jest jej domem.

Place Kultury_Ive Mendes

Tauron Nowa Muzyka

Od 6 do 9 lipca

Strefa Kultury, Katowice

Bilety: od 150 zł (karnet trzydniowy: 300 zł)

Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Między 6 a 9 lipca katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową. Podczas czterech dni festiwalu kilkudziesięciu wykonawców zagra aż na 8 scenach. Tegoroczne święto muzyki elektronicznej uświetnią także artyści z kręgów muzyki alternatywnej i hiphopu. Festiwal zainauguruje koncert The Cinematic Orchestra, a zakończy występ Williama Basinskiego i NOSPR.

Duńskie trio Who Made Who słynie z bezpretensjonalnej fuzji rocka i muzyki tanecznej. Inspiracje nowojorską sceną no wave i punkfunk przekuwają w zaraźliwe melodie i gęste rytmy, znakomicie wypadające na żywo. Brytyjczyk Forest Swords specjalizuje się z kolei w gęstych, smolistych kompozycjach inspirowanych dubem, trip-hopem i R&B. Po czterech latach milczenia, artysta powraca w maju z drugim albumem „Compassion”. Wydarzeniem będzie z pewnością hipnotyczny występ brytyjskiego duetu Demdike Stare. Sean Canty i Miles Whitaker słyną z zainteresowań okultyzmem i mrocznych wizualizacji, opartych na fragmentach zapomnianych pereł kina horror i gore sprzed lat. Polskie akcenty to m.in. raper Taco Hemingway i producent Hatti Vatti.

Metal Hammer Festival

21 lipca, godz. 14

Spodek, Katowice

Bilety: od 170 zł

Tego lata także fani mocnych brzmień mają na co czekać. 21 lipca w katowickim Spodku po raz ósmy odbędzie się Metal Hammer Festival – impreza, która w ubiegłych latach gościła takie gwiazdy, jak m.in. TOOL, Korn czy Judas Priest.

Tym razem przed miłośnikami growlu zagra brytyjska ikona gotyckiego metalu – formacja Paradise Lost. Wystąpią także m.in. Zeal & Ardor, Myrkur. Headlinerem tegorocznej edycji festiwalu jest charyzmatyczny i kontrowersyjny Marilyn Manson.

OFF FESTIVAL

Od 4 do 6 sierpnia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Karnet na wszystkie dni: 310 zł

Na OFF Festival przyjeżdża się, by odkryć nową fascynującą muzykę lub zobaczyć legendy światowej muzyki alternatywnej, które występują po raz pierwszy w Polsce.Podczas 12. edycji w Dolinie Trzech Stawów pojawią się m.in. PJ Harvey, Feist, Swans, Shellac, Talib Kweli Live, Beak>, The Black Madonna. Polskę reprezentować będą m.in. Kwadrofonik + Artur Rojek, Mitch&Mitch czy PRO8L3M.

Na czterech scenach wystąpi kilkudziesięciu artystów – absolutnie wyjątkowych, unikalnych, poszukujących. Jak co roku warto zwrócić uwagę na wydarzenia towarzyszące, w tym spotkania i dyskusje z autorami książek w Kawiarni Literackiej, na PiaskOFFnicę, specjalną strefę dla najmłodszych położoną w najcichszym zakątku festiwalowego terenu, gdzie pod okiem opiekunów i animatorów, dzieci mają możliwość brania udziału w warsztatach i wspólnych zabawach. OFF Festival powstał w 2006 roku po to, by intrygować, zadawać pytania, oburzać, prowokować do dyskusji, inspirować.

Historia festiwalu to dziesiątki, setki, tysiące dowodów na to, że muzyka zmienia ludzi. We wcześniejszych edycjach na festiwalowej scenie wystąpili już m.in. Iggy Pop, Patti Smith, The Smashing Pumpkins, Primal Scream, The Flaming Lips, The National i Public Image Limited.