OFF Festival 2016

5-7 sierpnia Dolina Trzech Stawów w Katowicach Karnety: 310 – 340 zł (od 5 sierpnia) Każdego roku w jeden z sierpniowych weekendów przez Katowice przewijają się tysiące fanów muzyki, którzy przyjeżdżają posłuchać, co tym razem ma im do zaproponowania OFF Festival.

ZDJĘCIE: materiały prasowe

Przez ostatnie lata mogliśmy usłyszeć gwiazdy związane z britrockiem, rapem, indie, jazzem, grungem, muzyką elektroniczną a nawet metalem. Nie inaczej będzie też w tym roku, ponieważ OFF Festival konsekwentnie odrzuca mainstream i stawia z jednej strony na legendy muzyki alternatywnej, a z drugiej na zupełnie nowe brzmienia. Zdecydowanie do legend można zaliczyć Islandczyków z formacji GusGus. Ich koncerty to połączenie house’u, trip-hopu, techno i nu-jazzu. Ta wybuchowa mieszanka sprawia, że pod sceną nikt nie stoi obojętny. Przed OFF Festivalem spodziewamy się, że zespół z Reykjaviku wyda kolejny, dziesiąty już album.

Miłośnicy ostrzejszego grania z pewnością nie mogą się już doczekać występu grupy Napalm Death. Brytyjczycy od 36 lat tworzą bezkompromisową muzykę. Ciężkie brzmienie nie jest jednak „sztuką dla sztuki”, ich muzyka to narzędzie walki z nierównościami społecznymi. Wśród artystów, którzy są dopiero na początku swojej muzycznej kariery, warto zwrócić uwagę na muzykę, którą proponuje nam Islam Chipsy. W Katowicach producent wystąpi wraz z triem EEK. Trudno sklasyfikować muzykę, jaką tworzy artysta wyłoniony z undergroundowej sceny Kairu – wszyscy są jednak zgodni: wrażenia które pozostawia po sobie Islam Chipsy są unikalne i fascynujące.

Na tegorocznym OFFie nie możecie przegapić również koncertów Minor Victories, którzy w świecie alternatywy określani są mianem „supergrupy”, koreańskiego zespół Jambinai oraz Devendry Banharta, który łączy północnoamerykański folk z latynoskimi rytmami. Nie zabraknie również gwiazd z rodzimego podwórka, w Dolinie Trzech Stawów usłyszymy m.in. SBB, Odpoczno i Monikę Brodkę.

PLACE poleca

„Elektronika z ostrymi zębami” – tak o swoim debiutanckim materiale mówi Anohni, przedstawicielka sceny nowojorskiej, która również pojawi się na tegorocznym OFFie. Jej głos i charyzma, znane wam doskonale z formacji Antony and the Johnsons, pojawią się w nowym, oryginalnym kontekście, za sprawą albumu nagranego wspólnie z Oneohtrix Point Never i Hudsonem Mohawke, wiodącymi postaciami współczesnej elektroniki. Album „Hoplessness” kontrastuje taneczne rytmy z zaangażowanymi, politycznymi tekstami, poruszającymi takie tematy, jak: powszechna inwigilacja czy wojenne zastosowanie dronów. W wymiarze scenicznym Anohni dodatkowo zaskoczy was niespotykaną formułą, w której artystka wciela się w żywy awatar.