Mieszkania z serwisem. Pierwsze takie mieszkania w Polsce dla seniorów

Od dziesięcioleci w krajach zachodnich wyspecjalizowani operatorzy, deweloperzy realizują mieszkania i całe osiedla z myślą o osobach starszych. Domy i otoczenie pozbawione są wszelkich barier architektonicznych, a wygodne mieszkania dostosowane metrażem do potrzeb ludzi starszych, którym czas umilają kluby, biblioteczki i ogrody oraz animacje proponowane przez wykwalifikowaną obsługę. Na bazie wieloletniej praktyki krajów zachodnich, w Katowicach na osiedlu Bażantowo powstaje pierwsza w kraju enklawa mieszkań z serwisem – Enklawa Kryształowa.

TEKST : Piotr Płoskoń

Mieszkania z serwisem przeważnie lokalizuje się w miejscach, gdzie w zasięgu pieszego spaceru można zaspokoić wszystkie potrzeby dnia codziennego. Jednak najważniejszą cechą tych realizacji jest nie tylko lokalizacja czy architektura pozbawiona barier, ale czekające na mieszkańców usługi, które zaspokajają potrzeby i podnoszą komfort mieszkania do poziomu porównywalnego z wczasami lub z sanatorium.

Mieszkając samodzielnie, można zawsze liczyć na pomoc organizowaną przez koordynatora przede wszystkim w takich czynnościach jak: sprzątanie, zakupy, pranie, gotowanie i naprawy domowe. Koordynator pomaga także w załatwianiu spraw urzędowych, organizuje transport i umawia wizyty u lekarza rodzinnego oraz lekarzy specjalistów. Wszystkie wymienione usługi wykonywane są przez sprawdzonych i godnych zaufania kooperantów. Dodatkowo, w przypadku problemów zdrowotnych, w centrum monitoringu obsługującego mieszkania (24 godziny na dobę) jest do dyspozycji wykwalifikowany personel opiekuńczo-medyczny (kontakt z centrum monitoringu odbywa się za pośrednictwem systemu przywoławczego montowanego w każdym mieszkaniu).

Stąd właśnie pochodzi nasza nazwa – mieszkanie z serwisem, która oznacza, że przy pełnej niezależności można selektywnie korzystać z oferowanych usług, zgodnie z okresowymi potrzebami. Mieszkanie z serwisem zapewnia więc komfort i bezpieczeństwo podobne do warunków panujących w dobrych pensjonatach.

Dobre podejście – szacunek dla seniora
W Polsce panuje stereotyp, że starych drzew się nie przesadza. Osoby starsze żyją często samotnie w starych domach, mieszkaniach lub zaniedbanych kamienicach, z dala od udogodnień życia codziennego, bo przecież więcej już im nie potrzeba. Nic bardziej błędnego. Właśnie po latach, jakie poświęcili dzieciom i ich wychowaniu a także pracy na rzecz społeczeństwa, seniorom należy się szacunek i godne życie na starość. Takie podejście realizuje nasza spółka, która w centrum tętniącego życiem katowickiego osiedla Bażantowo buduje Enklawę Kryształową, czyli wyjątkowe mieszkania dla seniorów zapewniające im wszystkie usługi na wyciągnięcie ręki. W enklawie osoby starsze poczują się bezpiecznie, będą żyły w komforcie i poczuciu niezależności. Bo dobre podejście do seniora to troska i szacunek.

Dobre warunki mieszkaniowe
W trzech pięciokondygnacyjnych budynkach tworzących Enklawę Kryształową powstają mieszkania zaprojektowane tak, aby spełnić wszelkie potrzeby mieszkańców. Budynki zostaną wyposażone w komfortowe windy. Mieszkania z wygodnymi, zadaszonymi balkonami pozbawione będą wszelkich barier, a zlokalizowane na parterze posiadać będą własne ogródki z tarasami. Dla zmotoryzowanych, do ich wyłącznej dyspozycji zostanie urządzony  parking oraz miejsca z wiatami garażowymi. Mieszkania będą miały zróżnicowane metraże oraz funkcjonalne rozkłady pomieszczeń.

Mil_bib_11 d

Mil_sal_01 d

Dogodna lokalizacja
Enklawa Kryształowa będzie zlokalizowana w środku osiedla Bażantowo, tak by większość punktów handlowych i usługowych była w zasięgu pieszego spaceru.

Przyjazne otoczenie
Centralnym punktem Enklawy Kryształowej będzie wspólny teren parkowy z odpowiednio dobraną zielenią, ławeczkami i oświetlonymi ścieżkami spacerowymi. Zaplanowaliśmy tu również elementy małej architektury, pergole, fontannę i oczko wodne. Wszystkie budynki Enklawy Kryształowej oraz ich otoczenie, podobnie jak całe osiedle Bażantowo, będą pozbawione jakichkolwiek barier architektonicznych.

Niezależność
Każdy z mieszkańców Enklawy Kryształowej będzie właścicielem lokalu mieszkalnego. W przeciwieństwie do innych obiektów dla seniorów, mieszkaniec sam zdecyduje o wszystkich swoich sprawach i sam zadysponuje czasem. Mieszkania zapewniać będą pełną prywatność, a udogodnienia i serwis stworzą możliwość samodzielnego zamieszkania.

Mil_sal_02 d

Sport i rehabilitacja
W pobliżu Enklawy Kryształowej rozciąga się leśny rezerwat florystyczny „Ochojec” z licznymi ścieżkami spacerowymi i trasami rowerowymi dającymi możliwość kontaktu z naturą bez konieczności wyjazdu za miasto. W pobudzaniu aktywności fizycznej będzie także wspierało mieszkańców zlokalizowane na osiedlu wielofunkcyjne centrum sportowe – Bażantowo Sport, w którym już teraz grupy seniorów biorą udział w różnorodnych zajęciach poprawiających kondycję i samopoczucie.

1

Serwis
Mieszkańcy Enklawy Kryształowej będą mogli korzystać z szerokiego katalogu usług dodatkowych związanych z wyręczaniem w codziennych obowiązkach (sprzątanie, mycie okien, pranie, prasowanie, zamawianie zakupów, zamawianie wizyt lekarskich, drobne usługi naprawcze, transport i catering: domowe obiady, imprezy okolicznościowe), propozycji uatrakcyjnienia czasu (wyjazdy na imprezy kulturalne, spotkania, kursy, pokazy, wykłady, programy aktywności, turnieje gier towarzyskich) i oczywiście usług opiekuńczych w zakresie opieki czasowej, opieki całodobowej (na okres choroby), pomocy przy zachowaniu higieny osobistej i kosmetyki pielęgnacyjnej.

Komfort i wygoda
Mieszkańców Enklawy w ich codziennych potrzebach będzie wspierał koordynator. Oznacza to, że o pomoc nie będą musieli prosić kogoś z rodziny lub znajomych. To koordynator zajmie się organizacją wolnego czasu, pomoże w drobnych codziennych czynnościach, w razie konieczności zadzwoni po obsługę techniczną, zamówi zakupy, wizytę lekarską czy transport. Koordynator w żaden sposób nie będzie jednak ingerował w prywatność mieszkańców, służąc jedynie pomocą w momencie,  kiedy zaistnieje potrzeba.

Wyjątkowa strefa mieszkańca
Szczególnym elementem projektu jest przyjaźnie urządzona strefa mieszkańca składająca się z recepcji z zapleczem, salonu dziennego oraz biblioteki z kącikiem karcianym i szachowym połączonych z tarasem i letnim ogrodem. To właśnie tutaj mieszkańcy będą mogli się spotykać, uczestniczyć w wykładach, pokazach lub zajęciach kulturalnych. Tu też będą mieli do dyspozycji pracownika recepcji – koordynatora realizującego zadania związane ze świadczeniem serwisu dla mieszkańców. Przytulne, klimatyczne wnętrze będzie zawsze czekało, by przy filiżance kawy czy herbaty spędzić miło czas, przyjąć gościa lub ogrzać się przy kominku w porze zimowej.

Mil_dzie_09 d

Bezpieczeństwo
Wszystkie budynki Enklawy Kryształowej oraz ich otoczenie będą pozbawione jakichkolwiek barier architektonicznych. Komunikację ułatwią podjazdy, przestronne klatki schodowe wyposażone w antypoślizgowe posadzki, poręcze oraz cichobieżne windy w każdym z budynków. Cały kompleks będzie ogrodzony i monitorowany przy użyciu kamer. System kart magnetycznych umożliwi mieszkańcom swobodne poruszanie się po Enklawie oraz dostęp do pozostałych części wspólnych osiedla Bażantowo.
Podstawowym elementem bezpieczeństwa osób wymagających pomocy i schorowanych będzie możliwość wezwania pomocy o każdej porze dnia i nocy. Będzie to realizowane poprzez system przywoławczy (tzw. HomeCare) zainstalowany w każdym mieszkaniu. W razie nagłego zdarzenia jednym przyciskiem będzie można połączyć się z całodobowym centrum monitoringu i wezwać wykwalifikowanego pracownika.

Mil_rec_02 b

Janusz Grohman,  emerytowany dyrektor ośrodka wczasowego
Mój dom budowano w socjalizmie, gdy powstawało rondo im. generała Ziętka. Osiedle Koszutka, 10-kondygnacyjne budynki, wszystkie mieszkania powstały w dawnym systemie m3 – mają po 38 metrów kw. Mieszkam tam od 45 lat. Obecnie jestem samotny i większa przestrzeń w ogóle nie jest mi potrzebna. Atutów sporo. Wszystkie balkony są skierowane oknami w kierunku południowym, co sprawia, że słońce jest od rana do nocy. Dla mnie to bardzo ważne. Istotna jest też komunikacja, która w całych Katowicach jest na dobrym poziomie. Zbliżam się do 80-tki, na razie jestem samodzielny, ale zdaję sobie sprawę, że w moim wieku są osoby, które nie radzą sobie już tak dobrze lub wolą być pod stałym nadzorem. Wiadomo, strzeżonego pan Bóg strzeże. Dlatego, bardzo dobrze oceniam wszystkie udogodnienia stosowane na nowoczesnych osiedlach dla osób starszych, np. tzw. system przywoływaczy. Dobrą opcją jest też wsparcie osób trzecich, które mogą pomóc w zaplanowaniu zakupów itd. To doskonały pomysł, szczególnie dla tych, którzy nie mają w pobliżu rodziny. Jestem tu bardzo dobrym przykładem, bo mój syn mieszka w odległości 350 km, a córka 250 km od Katowic.

IMG_4245

Henryk Goik, profesor prawa
Prowadzę bardzo aktywny tryb życia, wciąż wykładam na uczelni wyższej i w związku z tym cały czas potrzebuję sporych przestrzeni, które pomieszczą tysiące posiadanych przeze mnie książek i fotografii. Mieszkamy więc z żoną w stu procentach samodzielnie, ale – świadomi coraz mniejszej sprawności – na własną rękę pozbywamy się barier, które w niedalekiej przyszłości mogłyby zacząć uprzykrzać nam życie. Mimo że na razie nie jesteśmy zainteresowani przeprowadzką, to z dużą uwagą śledzimy bardzo nowatorski projekt mieszkań z serwisem przygotowany przez naszych przyjaciół ze spółki Millenium Inwestycje. Wielu naszych znajomych szuka właśnie czegoś takiego jak mieszkania w Enklawie Kryształowej – niedużych i tanich w eksploatacji lokali pozbawionych barier architektonicznych.

Barbara Zatorska, ekspedientka
W naszym wieku ważne, żeby mieszkania były ekonomiczne, miały dostosowaną powierzchnię do rzeczywistych potrzeb, nie generowały nieprzewidzianych kosztów. Windy to podstawa. W moim bloku na osiedlu Witosa jest podjazd dla wózków, ale wiem, że tak oczywista konieczność standardem jest tylko w nielicznych miejscach. To duży problem. Jeżeli chodzi o wszystkie ułatwienia – nazwijmy to – technologiczne, to jestem jak najbardziej za. Wiem, że osoby starsze trudno uczyć nowych rzeczy, szczególnie, jeżeli chodzi o urządzenia, ale seniorów trzeba do tego przygotować i przekonać. Wszystkie takie nowinki początkowo mogą być małym szokiem, ale przy stopniowym ich wprowadzaniu, bardzo ułatwiają życie. W przeszłości opiekowałam się trzema osobami z rodziny. To ciężka praca. Jeżeli w nowoczesny sposób można ją jakoś ułatwić, to jestem jak najbardziej na tak. Zwłaszcza, że w takich przypadkach trudno o jakiekolwiek wsparcie.

IMG_4228

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z projektem Millenium Inwestycje Sp. z o.o., ul. Hierowskiego 2, tel. 32 205 95 00, 606 422 273. www.bazantowo.pl