Jedno Miejsce, wiele pomysłów na sport

Sport to przede wszystkim emocje. Czy architekt, tworząc przestrzeń dla sportowców może rozbudzić w nich ducha rywalizacji? Czy wspólna aktywność fizyczna spaja rodzinę? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Joanna i Wojciech Małeccy, rodzice czwórki dzieci i architekci, którzy zaprojektowali Centrum Sportowe Bażantowo.

TEKST : Joanna i Wojciech Małeccy
ZDJĘCIA: Adrian Larisz

Joanna i Wojciech Małeccy
Małżeństwo, rodzice czwórki dzieci. Ich wspólna firma – MAŁECCY biuro projektowe działa na rynku od 1997 roku. Pracowali m.in. dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, ING Banku Śląskiego, Euro Banku, BP Polska, Sony, Intermarche. Na osiedlu Bażantowo, oprócz Centrum Sportowego, zaprojektowali także Enklawę Modernistyczną.

DSC_3978Centrum Sportowe poszerza ofertę osiedla Bażantowo. Dla nas było nowym wyzwaniem – przygotowując projekt nie znaleźliśmy w całej Polsce podobnego budynku. „Nasz” ma powierzchnię 10 tys. m. kw. i łączy bardzo wiele funkcji: squash, tenis, sauny, basen, rehabilitację, halę sportową, fitness, siłownię, bar, restaurację, bowling. Obiekt sportowy wymaga szczególnego podejścia projektantów. Musi aktywizować, wzbudzać ducha rywalizacji. W Bażantowie taki efekt osiągnęliśmy, działając w kilku płaszczyznach. Pierwszą jest architektura – nowoczesna, dynamiczna, która sprawia, że człowiek czuje się młodo i chce uprawiać sport. Drugą jest kolor – proszę zwrócić uwagę na ożywczą zieleń na ścianach w strefie squasha. Kolor, który wyostrza zmysły to nie przypadek w miejscu, gdzie uprawia się sport wymagający dużej szybkości i refleksu. Trzeci aspekt to kompleksowość oferty. O wiele chętniej trenujemy i męczymy się, mając perspektywę odpoczynku w basenie, jacuzzi, saunach lub w miłej restauracji. Ponadto, przez swoją różnorodność, obiekt pozostanie długo atrakcyjny. Przy każdej wizycie można odkrywać nową strefę, zacząć nową dyscyplinę sportu – tenisista zacznie regularnie pływać, ciężarowiec zainteresuje się squashem, miłośnik sauny zdecyduje się na kręgle.

DSC_3941

Obecność widowni dodaje blasku sportowym zmaganiom, dlatego w naszym projekcie nie zapomnieliśmy o kibicach. W hali sportowej znalazło się zdjęcie przedstawiające kibiców z meczów Euro 2012. Obserwatorzy mogą także oglądać mecze tenisa i squasha. Przy tworzeniu projektu hali, z której na co dzień korzystają uczniowie szkoły Pijarów, szczególnie ważne było dla nas zdanie dzieci, które konsultowały ten projekt. Kolory w gimnazjum zostały tak dobrane, aby na korytarzach dominowały barwy chłodne, a salach ciepłe – to z kolei efekt wieloletniego doświadczenia nauczycieli.

_DSC3975

Nie jesteśmy tylko architektami, przede wszystkim jesteśmy rodziną i dla rodziny zawsze staramy się znaleźć czas. Mamy dzieci w różnym wieku, od przedszkolnego po gimnazjalny, dlatego dobrze rozumiemy potrzeby osiedla, które jest skupiskiem rodzin. Spędzając czas razem, często uprawiamy sport. Jest nas tyle, że spokojnie możemy skompletować drużynę do gry w siatkówkę. To ogromny plus dużych rodzin, a tych plusów jest o wiele więcej – dzieci tworzą swój własny mały team, przez co wychowywanie jest trochę prostsze. Wspólna aktywność fizyczna spaja rodzinę i uzupełnia inne formy spędzania czasu razem, jak oglądanie filmów czy codzienne posiłki. Wprawdzie przy stole można o wszystkim porozmawiać, ale dopiero na boisku, korcie czy na rowerze można pokazać swoją postawą, jak przyjąć porażkę, jak zwycięstwo, a jak po prostu być fair.

Sauny
Przed wysiłkiem niezbędna jest rozgrzewka. Po treningu równie ważny jest wypoczynek. Najlepszym do tego miejscem jest strefa SPA obejmująca kompleks dziesięciu saun o zróżnicowanym klimacie. Na odwiedzających Centrum Sportowe Bażantowo czeka sześć saun fińskich, dwie łaźnie parowe, dwie sauny infrared z bogatymi atrakcjami dla schłodzenia, odprężenia i relaksu. Towarzyszą im dwie wypoczywalnie – jedna z bezpośrednim widokiem na przyległy ogród zewnętrzny, druga bardziej intymna, bez światła dziennego.

DSC_5143

Fitness
Fitness to atrakcyjna przestrzeń, bogato wyposażona w markowe urządzenia aerobowe i siłowe. Jako pierwsze w Polsce, Centrum Sportowe Bażantowo dysponuje urządzeniem do treningu funkcjonalnego marki Life Fitness – Synrgy 360 s. To wielostanowiskowe urządzenie zawiera przyrządy do aktualnie najbardziej popularnego i bardzo skutecznego treningu funkcjonalnego. To także narzędzie do treningu specjalistycznego ukierunkowane praktycznie na każdą dyscyplinę sportu m.in. tenisa, golfa czy squasha.